Nowe partnerstwo w recyklingu tworzyw - Agilyx inwestuje w GreenDot

Nowe partnerstwo w recyklingu…

Agilyx ASA podpisał wiążącą i w pełni sfinansowaną umowę przejęcia 44% udziałów w GreenDot Global S.à r.l., największej w Europie platformie przetwarzającej odpady z tworzyw sztucznych. Transakcja ma na celu zbudowanie globalnej infrastruktury dla pozyskiwania i przetwarzania surowców wtórnych wykorzystywanych w recyklingu zaawansowanym.

GreenDot przetwarza rocznie ponad 1 mln ton odpadów opakowaniowych, w tym ponad 400 000 ton plastiku, i działa w 29 krajach. Spółka prowadzi również inwestycje w rozwój infrastruktury sortowania w Austrii i we Włoszech, a także planuje rozbudowę zakładów w Niemczech. Przewiduje się, że przychody GreenDot w 2025 roku wyniosą około 400 mln euro, przy dwucyfrowym wskaźniku EBITDA.

Transakcja została wyceniona na 197 mln euro (post-money). Udział Agilyx kosztował łącznie 52 mln euro, z czego ok. 32 mln euro stanowią nowo wyemitowane akcje Agilyx, a 20 mln euro to środki pieniężne pozyskane w formie pożyczki podporządkowanej. Zakończenie transakcji planowane jest na koniec III kwartału 2025 r., po uzyskaniu niezbędnych zgód regulacyjnych w Niemczech oraz zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie akcjonariuszy Agilyx.

GreenDot to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w gospodarce o obiegu zamkniętym. Powstała w Niemczech jako twórca systemu Der Grüne Punkt – pierwszego krajowego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów (EPR) dla odpadów opakowaniowych. Obecnie działa w Niemczech, Austrii, Włoszech, Francji i Belgii, oferując zarówno recykling mechaniczny i chemiczny, jak i licencje EPR oraz doradztwo w zakresie projektowania opakowań pod kątem ich ponownego przetworzenia.

Agilyx ASA specjalizuje się w recyklingu chemicznym i dostarcza surowce wtórne dla globalnych producentów tworzyw sztucznych. Przez swoje spółki joint venture, Cyclyx (z ExxonMobil i LyondellBasell) oraz Plastyx (z Circular Resources), Agilyx buduje globalny łańcuch dostaw dla zaawansowanego recyklingu, w tym rozwiązań do przetwarzania polistyrenu (TruStyrenyx).

Obie firmy deklarują, że partnerstwo pozwoli skuteczniej reagować na wyzwania związane z wdrażaniem europejskich celów dotyczących udziału recyklatu w opakowaniach, a także umożliwi rozwój zaawansowanych technologii przetwarzania tworzyw, również tych trudnych w recyklingu – jak elastyczne folie czy opakowania z polistyrenu.


Czytaj więcej:
Recykling 1176