Nowe rodzaje folii poliwęglanowych SABIC


W porównaniu do istniejących rozwiązań, charakteryzujących się większymi wahaniami grubości, ten parametr umożliwia producentom tworzenie kart wielowarstwowych z zachowaniem określonej grubości. Pozwala też uniknąć konieczności nadmiernego magazynowania dla zrównoważenia rozbieżności w grubości poszczególnych partii.

- Opracowując to rozwiązanie, obejmujące zestaw kilku folii, postawiliśmy sobie za cel ułatwienie naszym klientom produkcji kart - mówi Bart Kiekens, kierownik ds. produktu na Europę w Dziale Błon firmy SABIC Innovative Plastics. - Dzięki małej tolerancji wymiarowej naszych folii poliwęglanowych, producenci kart mogą teraz osiągnąć dokładnie taką grubość, jakiej potrzebują i to bez potrzeby wykonywania prób i przeprowadzania kosztownych korekt w procesie technologicznym. Naszym drugim celem było wyprodukowanie najlepszej na rynku folii przeznaczonej do znakowania laserowego.

SABIC Innovative Plastics opracował trzy nowe rodzaje wysokiej klasy folii poliwęglanowych, służących do produkcji kart elektronicznych oraz dokumentów identyfikacyjnych

Rozwiązanie SABIC Innovative Plastics, służące do produkcji elektronicznych kart identyfikacyjnych, składa się z trzech typów błon Lexan SD.

Pierwsza z nich to folia Lexan SD8B14 na przezroczyste powleczenia lub warstwy pośrednie. Ten materiał zapewnia wysoką jakość optyczną i umożliwia łatwą produkcję, w tym wykrawanie, drukowanie i stosowanie soczewek CLI/MLI. Zakres grubości od 50 mikronów do 400 mikronów.

Drugi typ stanowi folia Lexan SD8B24 na warstwy główne. Ta błona o wysokiej bieli zapewnia wysoką nieprzezroczystość nawet przy małej grubości, co uniemożliwia prześwitywanie elementów graficznych z jednej strony karty na drugą. Zakres grubości od 75 mikronów do 620 mikronów.

Ostatni rodzaj to folia Lexan SD8B94 na przezroczystą warstwę przeznaczoną do znakowania laserowego. Może być używana jako warstwa górna lub środkowa. Umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa karty poprzez wykonanie zindywidualizowanej grafiki w skali szarości. Użyta jako warstwa górna zapewnia wyczuwalną dotykowo fakturę powierzchni. Jest dostępna w grubości 50 mikronów, 100 mikronów i 150 mikronów.

Wszystkie trzy materiały mają drobną teksturę - aksamitną po jednej, matową po drugiej stronie. Wszystkie są też produkowane w sterylnych pomieszczeniach i charakteryzują się niskim i kontrolowanym kurczeniem, co skutkuje uzyskaniem optymalnej płaskości zarówno przed, jak i po powlekaniu.

W przypadku tych folii oprócz znakowania laserowego można stosować różne techniki drukarskie i rozmaite zabezpieczenia. Błony mogą zostać zadrukowane sitowo lub offsetowo, a także poddane wytłaczaniu na gorąco z użyciem hologramu lub kinegramu. Inne techniki obejmują mikrodruk, druk wrażliwy na promienie podczerwone lub UV, druk ornamentowy i zastosowanie identyfikatora RFID.

Folia Lexan będzie wykorzystywana do produkcji takich dokumentów jak m.in. prawo jazdy, strony paszportów z możliwością odczytu elektronicznego, karty graniczne, zezwolenia meldunkowe, zielone karty, wkładki kart inteligentnych, karty tachometrów, karty opieki zdrowotnej, oznaczenia rejestracyjne pojazdów.

Czytaj więcej: Folia 292

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska