Nowe technologie wtrysku tworzyw

Jedną z najbardziej wymagających technologii specjalistycznych jest mikrowtrysk. Konieczne jest tu zachowanie ogromnej precyzji, bowiem produkowane w tej technologii detale mają często masę poniżej 1 g. Do najistotniejszych zagadnień należą tu między innymi takie kwestie, jak uzyskanie homogeniczności tworzywa oraz odpowiedni czas cyklu.

W tym roku podczas targów NPE 2015 w Orlando swoje najnowsze rozwiązanie w zakresie mikrowtrysku przedstawiła firma Sumitomo (SHI) Demag. Producent wtryskarek zademonstrował proces wytwarzania kółka POM odgrywającego ważną rolę w nowo opracowanym urządzeniu do leczenia zaćmy. Podczas targów w pełni elektryczna maszyna SE30DUZ wytarzała kółko zębate o masie 0,524 gramów w pojedynczej formie zimnokanałowej Sansyu FineTool. Wypraski odbierał robot Yushin America. O tym, jak precyzyjne jest to zadanie świadczy fakt, że odległość miedzy zębami wynosiła zaledwie 85 mikronów, a średnica kółka - 0,775 mm.

Zadaniem produkowanego kółka jest obracanie ostrza chirurgicznego w urządzeniu I-core Capsulorrhexis firmy Eye Care and Cure. Urządzenie to używane jest w kapsulotomii, zabiegu polegającym na wykonaniu okrągłego otworu w tylnej torebce oka, dzięki czemu można usunąć zmętnienie soczewki. Do wykonania tego typu zabiegu chirurgicznego używa się narzędzi różnego rodzaju, z których dużą popularnością cieszą się urządzenia laserowe. Ich wadą jest jednak cena, tymczasem nowe urządzenie dzięki niewielkim kosztom może być z powodzeniem stosowane np. w krajach rozwijających się.

Sumitomo


W tradycyjnym procesie wtrysku ciepło ścinania wzrasta ze względu na tarcie powstające w wyniku przesuwania się tworzywa między ślimakiem i ścianą cylindra. Powoduje to szereg problemów, m.in. wywołuje zmienną gęstość płynnego tworzywa. Tymczasem zastosowany we wtryskarce SE30DUZ ślimak SL (Spiral Logic) pozwala uniknąć tych problemów dzięki wyeliminowaniu niestabilności ciepła ścinania. Ślimak wykonany został bez strefy kompresji, co pozwala uniknąć problemu stagnacji czy degradacji tworzywa. Zastosowano także zawór GS, który uniemożliwia cofnięcie się tworzywa do cylindra. W ten sposób uzyskano jednakowe ciśnienie na całej długości ślimaka, stabilność procesu oraz jego pełną powtarzalność.

Precyzję mikrowtrysku gwarantują także inne parametry maszyn z serii SE-DUZ, wśród których można wyliczyć system Z-Modling FFC i Z-Molding MCM, silniki z napędem bezpośrednim oraz unikalny system korekcji siły zamykania, który kompensuje wzrost temperatury formy.

SumitomoProducent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233