Nowe technologie wtrysku tworzyw

Inną popularną obecnie specjalistyczną technologią jest wtrysk wielokomponentowy, który umożliwia połączenie różnych materiałów lub kolorów w wysokiej jakości produkty końcowe. W ten sposób można uzyskać wyroby ciekawe pod względem wzornictwa i funkcjonalności.

Podczas targów NPE firma KraussMaffei zaprezentowała maszynę z serii GX, umożliwiającą wtrysk wielokomponentowy i produkcję detali o różnych kolorach i wykonanych z różnych materiałów, jak np. termoplasty, elastomery czy poliuretany. Podczas największej imprezy wystawienniczej w USA niemiecki producent pokazał wtryskarkę GXH 550-1400/1400 współpracującą z robotem liniowym LRX i wytwarzającą pokrywy dla lamp przeciwmgłowych.

Seria maszyn dwupłytowych GX zawiera pięć wariantów wtryskarek - GXH, GXL, GXV, GXW oraz GXZ. Idealnie nadają się do wtrysku wielokomponentowego, a jedną z ważniejszych nowości jest nowy zintegrowany stół obrotowy oraz serwoelektryczna jednostka napędowa zapewniająca szybkie obroty, ruchy paralelne i precyzyjne pozycjonowanie. W zależności od potrzeb klient może wybrać odpowiednią pozycję jednostki wtryskowej. W symbolu GXH litera H oznacza obecność dwu lub więcej paralelnych jednostek wtryskowych. W ułożeniu horyzontalnym tworzywo jest kierowane bezpośrednio do odpowiedniej połówki formy. W ten sposób ogranicza się zjawisko tzw. ślepych kanałów. Inne zalety zastosowania jednostek wtryskowych w układzie paralelnym to możliwość uzyskania prostszej konstrukcji formy oraz całej maszyny. Typowe produkty wytwarzane za pomocą wtryskarek serii GXH to np. komponenty optyczne pojazdów czy dwukomponentowe zamknięcia typu screw cap.

KraussMaffei


Nieprezentowane na NPE warianty maszyny charakteryzują się innym położeniem drugiej jednostki wtryskowej. W modelach GXL jest to położenie boczne horyzontalne, w modelach GXV - wertykalne. Maszyny oznaczone symbolem GXZ to wtryskarki typy piggyback, zaś GXW to urządzenie zaopatrzone w technologię SpinForm.

Jak przekonuje producent, nowe wtryskarki KraussMaffei z serii GX pozwalają na szeroki zakres przetwórstwa tworzyw, gdzie zestawiane mogą być nie dwa, ale nawet cztery różne komponenty.

KraussMaffeiProducent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233