Nowe wzmocnione poliamidy firmy Lanxess

Nowe wzmocnione poliamidy firmy Lanxess
Wzmacniane włóknem szklanym tworzywa, jak np. poliamidy oraz politereftalan butylenu, dzięki wytrzymałości mechanicznej i sztywności dobrze sprawdzają się w lekkich konstrukcjach. Są one często używane jako lekka i niedroga alternatywa dla tworzyw SMC i innych wzmacnianych duroplastów, jak również dla metali - stali, aluminium i odlewów cynkowych. Ostatnio swoją najnowszą propozycję w zakresie wzmacnianych włóknem szklanym poliamidów 6 zaprezentowała spółka Lanxess.

Pierwsza z propozycji to tworzywo Durethan BKV 60 XF. Jest to rozwinięcie Durethanu DP BKV 60 H2.0 EF, który już teraz jest stosowany w masowej produkcji takich artykułów, jak lekkie pasy przednie, wnęki na koła zapasowe i duże miski olejowe skrzyń biegów. Nowy produkt również jest wzmocniony włóknem szklanym o zawartości 60 proc., lecz przy porównywalnie dobrych właściwościach mechanicznych, cechuje się o 30 proc. lepszym przepływem w stanie stopionym.

- Jest to szczególnie ważne w zastosowaniach, w których liczy się grubość ścianki - mówi Stefan Theiler z firmy Lanxess. - Nasze zaawansowane tworzywo pozwala osiągać grubości ścianek na poziomie 1 mm i mniej, co oznacza możliwość produkowania wysoko wytrzymałych elementów konstrukcyjnych o cienkim ożebrowaniu.

Nowy poliamid daje gładkie powierzchnie praktycznie bez wyczuwalnego ożebrowania z włókna szklanego. Ta doskonała gładkość powierzchni jest możliwa dzięki zoptymalizowanemu procesowi krystalizacji i wyższej szybkości wtryskiwania, co z kolei jest możliwe dzięki wysokiej przepływowości stopionego tworzywa.

Inną zaletą tego materiału, który można również znakować laserowo, jest lepsza odporność na starzenie termiczne. Po ponad 3 tys. godzin starzenia gorącym powietrzem o temperaturze 180 st. C maksymalne obciążenie przy rozciąganiu próbek testowych wciąż wynosiło powyżej 200 MPa.

Drugą innowacją materiałową spółki jest poliamid typu 6, który wejdzie na rynek pod nazwą Durethan BG 60 X XF. Jest on także wzmocniony włóknem szklanym: w 60 proc. składa się ze specjalnej mieszanki włókien szklanych i mikrokulek szklanych. Jego sztywność i wytrzymałość mechaniczna są zbliżone do Durethanu DP BKV 60 H2.0 EF.

- Unikalną cechą tego materiału jest jego znacznie bardziej izotropiczna kurczliwość, dzięki czemu komponenty praktycznie w ogóle się nie odkształcają - zauważa Stefan Theiler. - Jego głównym zastosowaniem może być produkcja bardzo cienkich i sztywnych tylnych pokryw tabletów, jak również elementów kabin samochodowych. Innym czynnikiem wskazującym na te zastosowania są doskonałe własności powierzchniowe, jakie może zaoferować ten materiał.

Czytaj więcej: Poliamid (PA) 116

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A