Nowości w świecie dodatków do tworzyw

Nowości w świecie dodatków… W 2016 roku - między innymi w związku z targami K w Düsseldorfie - na rynku dodatków do tworzyw pojawiło się wiele nowości. Wśród zaprezentowanych nowych produktów wyliczyć można między innymi dodatki poprawiające bezpieczeństwo czy efektywność produkcji, ulepszające właściwości w zakresie recyklingu, zapobiegające fałszowaniu produktów czy ograniczające palność. Znajdują one szerokie zastosowanie m.in. w branży opakowaniowej, motoryzacyjnej, budowlanej, elektronicznej itp. Poniżej przedstawiamy przegląd wybranych propozycji, jakie w 2016 roku przedstawili czołowi producenci dodatków do tworzyw (kolejność alfabetyczna).

Dla producentów kabli firma Addivant przygotowała nowy dodatek Lowinox Fast XL, poprawiający właściwości przetwórcze kabli wykonanych z usieciowanego polietylenu, jak również dwa środki sprzęgające Polybond, które umożliwiają producentom kabli HFFR osiągnąć wysokie właściwości mechaniczne przy dobrym profilu środowiskowym. Spółka przedstawiła także rozwiązania dla sektora transportu - stabilizatory pianek poliuretanowych zgodne ze standardami emisji dla wnętrz samochodowych czy modyfikatory udarności Royaltuf, zapewniające odpowiednią twardość detali. Innym rozwiązaniem w tym zakresie jest Ultranox 800, dodatek poprawiający efektywność produkcji detali z PP.

BASF wprowadził w ubiegłym roku do swojej oferty dodatków do tworzyw dwa nowe fotostabilizatory HALS - Tinuvin 880 oraz Tinuvin XT 55. Pierwszy z nich znajduje zastosowanie w produkcji elementów wnętrz samochodów, wykonanych z polipropylenu i innych poliolefin termoplastycznych czy blend styrenowych. Charakteryzuje się między innymi wysoką odpornością na promieniowanie UV oraz stabilnością termiczną, co jest szczególnie istotne w przypadku elementów montowanych we wnętrzach aut, narażonych na długotrwałą ekspozycję na promieniowanie świetlne. Z kolei Tinuvin XT 55 to dodatek, który może być używany jako stabilizator w tkaninach technicznych stosowanych np. w produkcji geotekstyliów, izolacji dachowych, struktur barierowych, wykładzin czy np. sztucznej murawy. Tego typu wyroby muszą być odporne na trudne warunki klimatyczne, np. wydłużoną ekspozycję na promieniowanie UV, zmienną temperaturę czy zanieczyszczenia.

Clariant zaprezentował szereg nowości w różnych obszarach zastosowań. W dziale Health and Nutrition wśród nowych rozwiązań wyliczyć można system ochrony przeciwko fałszerstwom do zastosowania w sprzęcie medycznym i opakowaniach farmaceutycznych. W zakresie barwienia nowością w tym dziale jest ciekły barwnik do silikonu Mevopur LQ ISO/USP. Ofertę w tym sektorze uzupełnia dodatek do poliolefinowych folii rolniczych AddWorks AGC 104, który przedłuża żywotność produktów, jednocześnie przyczyniając się do redukcji odpadów rolniczych. W segmencie Lifestyle wśród nowości koncernu można wymienić np. wyprodukowane z kwasu bursztynowego biopochodne barwniki PV Fast Pink E/E01, które mogą być używane np. w produkcji zabawek, opakowań czy tekstyliów. W segmencie Mobility firma przedstawiła bezhalogenowy uniepalniacz Exolit OP 1400, posiadający bardzo dobre własności w zakresie stabilności procesowej. Przy niewielkiej ilości dodatku zapewnia on ochronę przeciwpożarową w poliamidowych elementach instalacji elektrycznej oraz w częściach konstrukcyjnych pojazdów. W końcu w segmencie Urbanization Clariant zaprezentował organiczny pigment PV Fast Yellow H4G jako alternatywę do pigmentów zawierających chromian ołowiu, a który może być używany w produkcji podłóg, rur czy folii zewnętrznych. PV Fast Yellow H4G posiada akceptację FDA, jest zgodny z EU 10/2011 oraz chińską normą GB9685.

Spółka Grafe zaprezentowała w ubiegłym roku między innymi środek matujący, dodawany do tworzywa bezpośrednio w czasie procesu przetwórstwa. Ciekawym rozwiązaniem zaprezentowanym przez firmę był także bezhalogenowy uniepalniony compound PP. Może on być w dowolny sposób barwiony, zapewniając możliwość dostosowania go do określonej aplikacji. Materiał spełnia wymagania w zakresie klasy palności UL94-V0 przy grubości ścianki 1,6 mm i odznacza się dobrymi właściwościami przetwórczymi; może być stosowany między innymi w detalach cienkościennych.

Czytaj więcej:

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, K. Miarki 15/4