Nowości w świecie dodatków do tworzyw

Huntsman zaprezentował nowe pigmenty do zastosowania w branży opakowaniowej, w produkcji profili, w sektorze samochodowym i elektronicznym. Wśród nowości jest także między innymi nowa odmiana TiO2 - Tioxide TR48, charakteryzująca się łatwością przetwórstwa, także w wyższych temperaturach.

Firma Kraiburg TPE prowadziła do swojej oferty uniepalniacz z serii FR/AD1. Została ona opracowana z myślą o sektorze budownictwa, gdzie środki te mogą być stosowane do produkcji elementów instalacji podtynkowej wykonanych z elastomerów termoplastycznych. Uniepalniacz jest zgodny z UL94 i posiada klasę palności V0. Ponadto mogą być stosowane we wtrysku dwukomponentowym z ABS i PC. Uniepalniacze są elastyczne, nie zawierają lateksu, PVC i halogenów.

Milliken przedstawił dwa dodatki dla polipropylenu - Millad NX 8000 oraz Hyperform HPN. Pierwszy z nich to klaryfikator pozwalający osiągnąć wysoką przejrzystość w produktach PP wytwarzanych w technologii formowania wtryskowego, rozdmuchu czy termoformowania. Millad NX 8000 pozwala osiągnąć niższą temperaturę przetwórstwa w porównaniu z analogicznymi dodatkami, co przekłada się na skrócenie czasu cyklu i oszczędność energii. Natomiast nukleant Hyperform HPN zapewnia bardzo dobry balans fizycznych właściwości tworzyw oraz usprawnia proces przetwórstwa.

Wśród ubiegłorocznych nowości firmy PolyOne wymienić można między innymi koncentraty Impress, nadające wysoki połysk i efekt metalizacji. Mogą one być stosowane np. w produkcji przykuwających uwagę opakowań. Innym rozwiązaniem są dodatki LubriOne - zwiększają one trwałość w takich aplikacjach, jak przekładnie i łożyska i eliminują konieczność stosowania dodatkowych smarów. Z kolei technologia IM3D pozwala uzyskać na płaskich powierzchniach (np. w opakowaniach czy elektronice użytkowej) wrażenie głębi i teksturę.

Songwon wprowadził ofertę stabilizatorów LTTS (long-term thermal stabilizers) przeznaczonych dla polipropylenu bez wypełniaczy, wypełnionego talkiem lub włóknem szklanym. Songxtend 2124 stanowi atrakcyjną kosztowo alternatywę dla dotychczas stosowanych stabilizatorów. Inne rozwiązania zaprezentowane przez firmę w ubiegłym roku obejmują m.in. stabilizatory powłok.

Hiszpańska Tolsa Group wprowadziła nową ofertę synergetyków uniepalniaczy pod marką Adins Clay. Materiały te oparte są na technologii naturalnych krzemianów, a ich zastosowanie poprawia właściwości z zakresu przetwórstwa oraz ogranicza koszty procesu. Ich użycie pozwala także ograniczyć powstawanie dymu w systemach wykonanych z PVC i gumy w połączeniu z uniepalniaczami halogenowymi i bezhalogenowymi. Środki znajdują zastosowanie w sektorze transportu, w budownictwie oraz w sprzęcie elektronicznym.

Firma Wacker zaprezentowała dodatek Genioplast WPC, który opracowany został z myślą o bardziej efektywnym wytwarzaniu detali z PE, PP, PVC i kompozytów WPC. Silikonowe dodatki posiadają właściwości smarne, ograniczając wewnętrzne i zewnętrzne tarcie w procesie ekstruzji. Zgodnie z testami już 1 proc. dodatku wpływa na 15-25 proc. poprawę wydajności.

Dodatki

Wybrane dodatki zaprezentowane w 2016 roku


Czytaj więcej: Dodatki do tworzyw 136

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa
 

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, Oleska 85
brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska