Nowy dodatek od Ampacet

Nowy dodatek od Ampacet
Firma Ampacet opracowała nowy dodatek do wspomagania procesu wytłaczania.

Nowy dodatek z portfolio Ampacet eliminuje zaburzenia płynięcia, które mogą skutkować powstawaniem tzw. skórki rekina. Dodatek opóźnia także powstawanie osadów na głowicy wytłaczarki. Ponadto, dzięki zmniejszeniu tarcia na linii tworzywo - metal w układzie plastyfikującym, podnosi wydajność produkcji poprzez możliwość zwiększenia prędkości wytłaczania przy niższym zużyciu energii. Dodatek szczególnie polecany jest do stosowania w recepturach z pigmentami i wypełniaczami. W porównaniu do innych tego rodzaju środków usprawnia właściwości optyczne produkowanej folii, a dzięki niskiej zawartości fazy żelowej nadaje się do szczególnie wymagających zastosowań.

Podczas wytłaczania polietylenu z dużą prędkością często napotyka się na zaburzenia w szybkości płynięcia tworzywa w układzie plastyfikującym, co skutkuje pojawieniem się niepożądanych naprężeń i przede wszystkim niskiej jakości powierzchni folii.

Substancje aktywne zawarte w produkcie Ampacet pokrywają metalowe elementy wnętrza ekstrudera i głowicy, tworząc gładką warstwę, po której tworzywo z łatwością przesuwa się do przodu i utrzymuje stałą prędkość na całym przekroju.

W celu porównania produktu z tradycyjnymi dodatkami, również przeznaczonymi do receptur pigmentowych, przeprowadzono testy na jednoślimakowej linii do wytłaczania. Użyto butenowego tworzywa LLDPE.

Poszczególne mieszanki testowe zawierały identyczną ilość substancji aktywnych stosowanych w wymienionych dodatkach. Temperatura wytłaczarki została ustawiona na 200 st. C, a dane zapisywane były w odpowiednich odstępach czasowych dla „skórki rekina” i ciśnienia na głowicy.

Próba z użyciem nowego dodatku pokazała szybsze zanikanie złego efektu, pozwalając na stabilny proces i uzyskanie lepszych własności optycznych poprawiających wygląd folii zaraz po rozpoczęciu wytłaczania.

Folia wytłoczona ze znacznie zwiększoną ilością omawianej nowości nie wykazuje pojawienia się większego poziomu faz żelowych, podobnie do wyniku uzyskanego na folii z czystego polietylenu. Poziom jest jednak znacznie niższy niż w przypadku folii uzyskanej z tak samo wysokim dozowaniem.

Wyróżnikiem dodatku jest też zmniejszenie odkładania się osadów na głowicy. Dzieje się tak, gdyż część związków o niskiej masie cząsteczkowej zbiera się podczas wytłaczania na ustniku głowicy i przekształca się dosyć szybko w utlenione osady.

Aktywne składniki zawarte w produkcie stale pokrywają metalowe elementy wnętrza wytłaczarki i zapobiegają lub wyraźnie spowalniają odkładanie się osadów w cylindrze i na głowicy. Obniżona lepkość pozwala przetwórcom podnieść tempo produkcji na wytłaczarkach. Ta właściwość pozwala również na zwiększenie udziału LLDPE w stosowanych mieszankach LDPE/LLDPE.
Produkt jest proponowany do wytłaczania polietylenu w temperaturze do 240 st. C. Proponowane dozowanie waha się w przedziale 1-2 proc. w ciągu całego procesu produkcyjnego. Aczkolwiek na początku procesu wytłaczania dozowanie może być zwiększone nawet do 10 proc. na czas niezbędny do osiągnięcia oczekiwanego, niskiego ciśnienia na głowicy. Ta metoda ułatwia szybkie pokrycie metalowych elementów wnętrza ekstrudera niezbędną warstwą substancji aktywnych.

Czytaj więcej: Dodatki do tworzyw 96