Nowy falownik firmy Omron dla lepszej wydajności silnika

Nowy falownik firmy Omron… Firma Omron wprowadziła na rynek serię falowników Q2A. Falowniki Q2A mogą sterować różnymi modelami silników, takimi jak IM, SPM, IPM, DDPM i SynRM, dzięki czemu można je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwiązanie to łączy w sobie oszczędność miejsca i kosztów projektowania z wieloma przydatnymi funkcjami, oferując integratorom systemów, producentom maszyn i użytkownikom końcowym wydajny, a jednocześnie łatwy w użyciu napęd.

Nowy falownik Q2A firmy Omron jest pierwszym z nowej rodziny produktów zaprojektowanych z myślą o spełnieniu wymagań integratorów systemów, producentów maszyn i użytkowników końcowych. Minimalizuje on powierzchnię zajmowaną przez sprzęt i związane z tym koszty, skraca czas projektowania i uruchamiania oraz zapewnia lepsze osiągi w przypadku różnych typów silników. Cały cykl życia aplikacji można zoptymalizować, począwszy od projektu, poprzez uruchomienie, aż po bieżącą eksploatację i dostrajanie do wymagań układu napędowego.

Zalety konstrukcyjne uwzględniają zmniejszenie powierzchni o 45% w stosunku do poprzedniego rozwiązania, a także montaż obok siebie. Wbudowany filtr EMC, dławik DC, moduł hamujący razem ze zintegrowaną funkcją bezpieczeństwa (STO SIL3) i zasilaniem głównej płyty sterującej z napięcia 24 V DC zapewnia prostotę i znaczne oszczędności. Model Q2A został solidnie zaprojektowany, aby zapewnić niezawodną pracę w trudnych warunkach, z powlekanymi obwodami drukowanymi (PCB) chroniącymi elektronikę przed kurzem i wilgocią.

Seria Q2A zapewnia lepszą wydajność silnika, ponieważ może ona sterować różnymi typami silników w pętli otwartej i zamkniętej, jak również wektorem napięcia. Zapewniając lepszą wydajność niż w przypadku innych metod, sterowanie wektorem napięcia jest również łatwiejsze i szybsze w konfiguracji niż aktualne rozwiązania w oparciu o sterowanie wektorem prądu.

Zapewnia również elastyczność komunikacji dzięki obsłudze wielu opcji komunikacji opartych na sieci Ethernet, takich jak sieć EtherCAT wykorzystywana przez kontrolery Sysmac firmy Omron, a także sieci EtherNet/IP, Profinet i Powerlink. Oferuje również bardzo ekonomiczną integrację sieciową, ponieważ można skomunikować do 5 falowników Q2A poprzez jedną kartę sieciową. Wbudowane złącze USB z kolei umożliwia programowanie serii napędów Q2A z poziomu komputera PC bez konieczności podłączania do zewnętrznego zasilacza, co ułatwia uruchomienie.

Szereg przydatnych i oszczędzających czas funkcji napędu Q2A zwiększa łatwość uruchomienia. Graficzne środowisko programistyczne zapewnia szybkie dostosowywanie aplikacji, a wbudowana funkcja kreatora skraca czas konfiguracji i eliminuje ryzyko nieprawidłowego ustawienia parametrów. Ustawienia zapisywane są za pomocą funkcji automatycznego tworzenia kopii zapasowych i mogą być kopiowane na kartę SD, a następnie łatwo przenoszone na dodatkowe napędy.

Dzięki śledzeniu i rejestracji danych Q2A wspomaga działania serwisowe, zapewniając wymianę komponentów, np. wentylatorów, na czas. Analizę błędów wspomaga szczegółowa funkcja śledzenia, która podaje dokładny czas oraz liczbę wystąpienia zdarzeń wraz parametrami. Dane mogą być zapisywane na karcie micro SD. Ponadto możliwość zasilenia systemu sterowania zewnętrznym napięciem 24 V DC utrzymuje go w stanie aktywnym nawet po zaniku głównego zasilania 400 V, co pozwala na badanie wszelkich problemów.

W połączeniu z urządzeniami do odzyskiwania energii, takimi jak D1000 i R1000, seria napędów Q2A pozwala na zwrot energii, którą wykorzystają inne urządzenia podłączone do tej samej sieci energetycznej.

- Nasz falownik Q2A zapewnia wysoką wydajność i elastyczność w prostym rozwiązaniu typu programowanie-wdrożenie-uruchomienie, które można zoptymalizować dla każdego zastosowania - mówi Alberto Fuentes, European Drive Product Marketing Manager. - Co więcej, najwyższej jakości produkcja sprawia, że Q2A daje 10 lat gwarancji bezawaryjnej pracy przez 24 godziny na dobę, co zapewnia całkowity spokój ducha.

Źródło: Omron Europe B.V.

Reportaże

Forum