Nowy proces produkcji termoplastycznych materiałów kompozytowych

Nowy proces produkcji termoplastycznych… Atrakcyjność urządzeń informatycznych takich jak smartfony, tablety i notebooki polega m.in. na tym, że są bardzo lekkie, mają bardzo zwartą konstrukcję, a mimo to charakteryzują się znaczną trwałością. Firmy Leonhard Kurz Stiftung & Co. KG oraz Bond-Laminates GmbH - podmiot zależny koncernu Lanxess - opracowały nowy materiał kompozytowy oraz powiązaną z nim metodę formowania wtryskowego do jednoetapowej produkcji ozdobnych części obudów o niezwykle cienkich ściankach do urządzeń IT.

- Zaczynamy od termoplastycznego półproduktu kompozytowego o nazwie handlowej Tepex dynalite - powiedział Andy Dentel, kierownik projektu w Bond-Laminates. - Tworzymy go poprzez połączenie formy wtryskowej i ozdobnej wstawki z wykorzystaniem procesu integracji In-Mold Decoration, opracowanego specjalnie w tym celu na bazie istniejącego procesu formowania firmy Kurz. Proces ten obejmuje wykorzystanie systemu nakładania powłok przez przenoszenie barwnika.

Spółka Engel Austria GmbH w Schwertbergu zaprojektowała wysoko zautomatyzowane gniazdo produkcyjne dla nowego połączenia materiałów, które jest dostosowane do produkcji na dużą skalę. Nowy proces produkcji firmy Kurz i Bond-Laminates zostanie pokazany na żywo po raz pierwszy na stoisku firmy Engel na targach K 2016 w Düsseldorfie. Produkt demonstracyjny jest obudową o ściankach o grubości zaledwie 0,6 mm.

Materiał Tepex dynalite jest wzmocniony ciągłymi włóknami szklanymi i węglowymi osadzonymi bez dostępu powietrza w matrycy poliwęglanowej.

- Przewagą naszego materiału kompozytowego jest jego bardzo wysoka wytrzymałość i sztywność połączona z odpowiednią twardością - podkreśla Andy Dentel. - Właściwości te umożliwiają znaczne zmniejszenie grubości ścianek bez zmniejszania właściwości mechanicznych ozdobnych części.

Jako że pokrycie części zostało nałożone bezpośrednio podczas procesu formowania wtryskowego za pomocą technologii powlekania na sucho opracowanej przez firmę Kurz, ten etap produkcyjny można pominąć. W efekcie można osiągnąć znaczne oszczędności, jeżeli chodzi o koszty, logistykę, zużycie energii i zasoby.

- Nie trzeba już inwestować w oddzielną linię do powlekania, nie trzeba osobno przechowywać, transportować, czyścić, ani dokonywać wstępnej obróbki części formowanych wtryskowo przed powlekaniem - mówi Andy Dentel. - Innymi słowy, wszystkie etapy przetwarzania wymagane do nałożenia powłoki na elementy kompozytowe można wyeliminować, ponieważ teraz jest ona zintegrowana w ramach procesu In-Mold Decoration. Ponadto nie ma problemów z marnowaniem farby czy lakieru ze względu na nadmierny oprysk.

Integracja funkcji dzięki procesowi formowania wtryskowego przyczynia się do dalszego obniżenia kosztów. Model demonstracyjny ma zintegrowaną ramę wokół krawędzi wykonaną z uniepalnionego poliwęglanu wzmocnionego 50 proc. krótkich włókien szklanych. Punkty oderwania i gniazda na śruby również są połączone w jedną część.

Lanxess


Czytaj więcej:

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska