Nowy stabilizator do biodiesla firmy Lanxess

Nowy stabilizator do biodiesla firmy Lanxess
Koncern Lanxess wprowadził do swojej oferty wysoko skoncentrowany płynny środek stabilizujący do biodiesla. Nowy dodatek wydłuża okres trwałości biodiesla, nawet jeżeli paliwo to zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Produkt, który jest połączeniem dwóch znanych przeciwutleniaczy: Baynox i Baynox Plus, w 50 proc. składa się z substancji czynnej. Baynox Extra jest dodawany do biodiesla w stężeniu od 200 do 500 ppm. Nowy stabilizator nie ulega krystalizacji, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany w temperaturze nawet -10 st. C, co oznacza brak konieczności podgrzewania zbiornika z przeciwutleniaczem.

W przypadku biopaliwa bez dodatku przeciwutleniacza zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe mogą łatwo utlenić się w kontakcie z tlenem atmosferycznym. Pod wpływem ciepła, światła i ciśnienia olej w krótkim czasie jełczeje. Konsekwencją utlenienia jest zmiana struktury biodiesla na krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe oraz tworzenie się nierozpuszczalnych polimerów (gum). To z kolei uszkadza silnik i układ wtryskowy. Tymczasem Baynox Extra sprawia, że biopaliwo uzyskane z naturalnych surowców zachowuje stabilność i charakteryzuje się dłuższą trwałością.

Gama produktów Baynox koncernu Lanxess jest aktualnie dostosowywana do szybko następujących zmian w branży motoryzacyjnej i obejmuje coraz więcej produktów o wysokiej wydajności. Silniki wysokoprężne to układy, w których występuje coraz wyższe ciśnienie. Rośnie także temperatura układów wtryskowych. Z drugiej strony tolerancje dla producentów biodiesla są coraz mniejsze, a wymagania - coraz ostrzejsze.

- Dzięki produktowi Baynox Extra nasi klienci będą w przyszłości doskonale wyposażeni, aby móc spełniać wymagania, jakie branża motoryzacyjna stawia przed nowoczesnymi paliwami - uważa dr Wolfgang Podestà, kierownik ds. Baynox w koncernie Lanxess Distribution GmbH.

Czytaj więcej: Biopaliwa 12 Chemikalia 188

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A