Obuwie z odpadów pomoże w walce z zaśmieceniem mórz

Obuwie z odpadów pomoże w walce z zaśmieceniem mórz
W ramach partnerstwa z organizacją pozarządową Parley for the Oceans niemiecka firma Adidas opracowała obuwie sportowe wykonane z odpadów tworzyw zaśmiecających środowisko morskie. Pierwszą parę nowych butów zaprezentowano pod koniec minionego roku.

Surowce użyte do produkcji obuwia pochodzą z odpadów tworzyw zebranych na Malediwach. Do wykonania butów użyto butelki i inne tworzywowe odpady, np. w górnej części butów wykorzystano zużyte sieci rybackie. Do wyprodukowania jednej pary butów wystarczy ilość tworzywa odpowiadająca 11 butelkom.

Inicjatywę wsparły dwa renomowane kluby piłkarskie - Real Madryt i Bayern Monachium. Ich zawodnicy wystąpili w listopadzie ub.r. w obuwiu przygotowanym przez Adidas.

Na potrzeby rynku firma przygotowała markę obuwia do biegania Ultra Boost Uncaged Parley. Wstępna partia 7 tys. sztuk została szybko wyprzedana. Do końca 2017 roku Adidas zamierza wyprodukować milion par obuwia sportowego z odpadów - oznaczałoby to uprzątnięcie 11 mln sztuk butelek ze środowiska morskiego.

- Nikt nie może ocalić oceanów w pojedynkę - mówi Cyrill Gutsch z Parley for the Oceans. - Ale każdy z nas może odegrać w tym dziele ważną rolę. Zmiana wadliwych materiałów, produktów czy modeli biznesowych leży w rękach przemysłu kreatywnego. Konsumenci mogą wywierać presję na wprowadzenie zmian, ale to liderzy ekoinnowacji, jak np. Adidas, mogą zamienić to rzeczywistość. Dzięki naszym butom pokazujemy, że jest to możliwe. To coś więcej, niż tylko buty - to sztandar i zaproszenie do włączenia się w nasze działania.

Adidas