Od starego do nowego: igus sprawia, że recykling prowadników jest jeszcze łatwiejszy

Od starego do nowego: igus…

Od 2019 firma igus wykorzystuje swój program recyklingu "eko-prowadnik", aby dać starym prowadnikom nowe życie. Teraz specjalista motion plastics idzie o krok dalej. Recykling rozpoczyna się już w momencie instalacji systemu. Aby uniknąć odpadów przemysłowych, firma igus organizuje zwrot zużytych prowadników i wprowadza je ponownie do cyklu materiałowego.

Prędzej czy później każda maszyna i każdy element osiągną kres swojej żywotności. Firmy produkcyjne stają wówczas przed wyborem, czy zmodernizować, czy pozyskać nowy sprzęt. Zrównoważony rozwój odgrywa tutaj coraz większą rolę. W końcu, według Global E-waste Monitors, w samym tylko 2019 na całym świecie wytworzono 53,6 miliona ton odpadów elektronicznych. Bardziej przyjazną dla środowiska metodą ulepszenia starych maszyn jest tak zwana modernizacja: zamiast kupować nowe maszyny, firmy mogą przekształcić lub odnowić istniejący sprzęt, aby spełniał najnowsze standardy. Nie rozwiązuje to jednak problemu, gdzie odłożyć zużyte elementy.

Recykling w prosty sposób: serwis montażowy igus odbiera stary materiał

W przypadku nowej instalacji, modernizacji lub konserwacji firma igus koncentruje się na recyklingu zamiast na utylizacji — zaczynając od planowania montażu. Usługa recyklingu oferowana jest automatycznie przy każdym nowym zleceniu montażu i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami ani wysiłkiem dla klienta. Firma igus zajmuje się odpadami w czterech prostych krokach: najpierw usuwany jest zużyty e-prowadnik, następnie rozkładany na mniejsze części i pakowany do opakowań Big Bag. Jako ostatni krok igus organizuje transport powrotny i logistykę. Koordynator instalacji zleca to firmie spedycyjnej, która odbiera zużyte e-prowadniki. W ten sposób klient musi jedynie dostarczyć odpad do odbioru i go załadować. Jest on następnie odbierany i poddawany recyklingowi w ramach programu "eko-prowadnik" firmy igus. Ta usługa jest oferowana zarówno dla prowadników igus, jak i innych producentów. Klienci otrzymują voucher na podstawie masy prowadników. Recyklingowane tworzywa są segregowane według rodzaju, czyszczone i granulowane, aby materiał mógł być ponownie wykorzystany.

Klient otrzymuje wszystko z jednego źródła (producenta), łącznie z 36 miesięczną gwarancją na nowo zainstalowane układy zasilania. Usługa montażu igus pozwala klientom zaoszczędzić czas i koszty instalacji. Korzystają również z bardzo krótkich przestojów i dłuższej żywotności. Oznacza to, że na dłuższą metę doświadczają mniej awarii. Specjalne narzędzie online umożliwia użytkownikom obliczenie dokładnego czasu instalacji ich systemu e-prowadników.

- Celem firmy igus jest zaoszczędzenie klientom cennego czasu, dzięki usługom instalacyjnym, jednocześnie oferując im zrównoważone rozwiązanie do utylizacji starego materiału. Środek ten ma na celu dalszy wkład w bardziej zrównoważone wykorzystanie ograniczonych zasobów — mówi Michael Berteit, kierownik ds. projektów inżynieryjnych i sprzedaży usług montażowych w firmie igus.

Program recyklingu igus nabiera tempa

Firma igus, która specjalizuje się w wysokowydajnych polimerach, uruchomiła "eko-prowadnik", program recyklingu prowadników kablowych, w ramach którego zebrano i poddano recyklingowi 32,3 tony materiałów na całym świecie. Do tej pory w programie wzięło udział 13 krajów: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Polska, Francja, Chiny, Włochy, Brazylia, Malezja, Węgry, Chorwacja, Czechy i Hiszpania — większość zwrotów pochodzi z Niemiec i Chin. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że program recyklingu cieszy się dużą popularnością wśród naszych klientów i jesteśmy przekonani, że w 2022 będziemy w stanie co najmniej podwoić to, co osiągnęliśmy do tej pory”, dodaje Michael Berteit. Firma igus korzysta z programu „eko-prowadnik", aby wprowadzić stare tworzywa sztuczne do obiegu materiałów, systematycznie promując gospodarkę o obiegu zamkniętym.

pm1222-1

brak
 

Producent prowadników kablowych, przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska

Reportaże

Forum