Odpady tworzyw sztucznych niszczą morskie życie

Odpady tworzyw sztucznych niszczą morskie życie
Organizmy żyjące w morzach, żywią się często odpadami tworzyw sztucznych. Mogą wówczas podwójnie cierpieć: z powodu właściwości samych tworzyw jak i z powodu zanieczyszczeń przez te tworzywa wchłoniętych podczas wędrówki po otwartych wodach, wynika z badań przeprowadzonych przez doktorantkę Chelsea Rochman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Badania prowadzone przez blisko rok w pięciu lokalizacjach w zatoce San Diego wykazały, że powszechnie wytwarzane tworzywa sztuczne wchłaniają większość chemikaliów przez dłuższy okres czasu, niż wcześniej sądzono.

W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że odpady z najczęściej przetwarzanych tworzyw - polietylenu i polipropylenu - wchłonęły dużo więcej zanieczyszczeń niż odpady PET czy PVC. A są one właśnie najczęściej odzyskiwane spośród morskich śmieci. Wyniki doświadczenia sugerują, że produkty wytwarzane z HDPE, LDPE lub PP mogą stwarzać większe zagrożenie chemiczne dla zwierząt morskich niż produkty wykonane z PET i PVC, co nie oznacza, że te ostatnie tworzywa nie stanowią zagrożenia.

Po roku od początku eksperymentu okazało się także, że niektóre rodzaje tworzyw sztucznych, mimo postępującej degradacji, w dalszym ciągu wchłaniają nowe substancje zanieczyszczające, stanowiąc potencjalne dla organizmów żywych.