Okazały jubileusz targów Eurotool

Okazały jubileusz targów Eurotool
Dla branży obróbki mechanicznej w Polsce 13-15 października były trzema niezwykłymi dniami, w trakcie których, Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków przemieniło się w nowoczesną fabrykę. Ponad 500 wystawców z całego świata, tysiące specjalistów z kraju i zagranicy, huczny jubileusz 20-lecia istnienia, wiele niezwykle ważnych premier maszyn i technologii, międzynarodowe kontakty biznesowe oraz salony inżynierów przyszłości.

Znakomite opinie uczestników ubiegłorocznej edycji sprawiły, że na jubileuszu 20-lecia targów Eurotool pojawili się najwięksi na polskim rynku gracze oraz wiele dużych zagranicznych firm. Kilkadziesiąt wróciło do Krakowa po wielu latach przerwy.

- Nie było nas na tej imprezie 10 lat i cóż… piękna hala, europejskie standardy oraz utrzymująca się każdego dnia wysoka jakość klientów - mówi Katarzyna Piwowarska z firmy Carl Zeiss. - Dodatkowo urokliwe miasto zachęcające do spacerów. Tak, to była dla nas bardzo udana edycja targów Eurotool. Mają one zdecydowanie bardzo duże możliwości rozwoju.

Podobnego zdania był Tadeusz Szczepanik - dyrektor oddziału Yamazaki Mazak w Polsce.

- Lokalizacja tych targów jest znakomita, zwłaszcza dla klientów z południa Polski, ale nie tylko, bo my mieliśmy na stoisku także gości z odległego Gdańska – mówił Szczepanik.

eurotool

500 producentów z 31 krajów

Wystawę przez trzy dni odwiedziło 9160 gości – to o 20 proc. więcej uczestników niż w ubiegłym roku.

- Przyjechaliśmy zza Rzeszowa i jesteśmy pierwszy raz na targach Eurotool - powiedział Adam Rachwał, zwiedzający z firmy RS Technology. - Reprezentujemy przemysł spożywczy i szukamy maszyn. Cieszymy się z tak dużego wyboru – niemal na wyciągnięcie ręki mamy ofertę producentów i dystrybutorów z całego świata. Będąc na targach, oszczędzamy czas i pieniądze. Możemy szybko porównać poszczególne urządzenia.

A było co porównywać, gdyż ofertę prezentowało 500 producentów i dystrybutorów z 31 krajów, z liczną reprezentacją włoskich producentów maszyn do obróbki blach (MA.TE, ELMEA, TTM LASER, EUROMAC, BENELLI). Wśród polskich premier należy wyróżnić jedną z największych oferowanych przez firmę HAAS tokarek - ST 40L (ABPLANALP Sp. z o.o.); płytki tokarskie w technologii DURATOMIC (SECO TOOLS POLAND Sp. z o.o.); przecinarkę plazmowo-tlenową Szafir-Concept (ECKERT AS Sp. z o.o.), pomiarowy projektor cyfrowy O-SELECT (CARL ZEISS Sp. z o.o.), prasę krawędziową XPERT 40 (BYSTRONIC POLSKA Sp. z o.o.) czy układ sterowania MAZATROL SMOOTH X (YAMAZAKI MAZAK).

- Te targi są dla nas doskonałą okazją, by zaprezentować najnowszą maszynę i jej możliwości – mówi Michał Góreczny reprezentujący firmę Bystronic Polska. - Zrobiliśmy to w Krakowie po raz pierwszy i wzbudziła ona ogromne zainteresowanie. Mieliśmy wiele konkretnych rozmów na stoisku.

Najlepsze produkty i wyroby rywalizowały w konkursie targów Eurotool / Blach-Tech-Expo.

targi eurotool

Smoki dla najlepszych

Statuetki w konkursie targowym prezentujące Smoka Wawelskiego zostały wręczone drugiego dnia targów w trakcie jubileuszowego bankietu. Nagrody wręczono w trzech kategoriach:
 • w kategorii obrabiarki:
  Główne nagrody (Duże Wawelskie Smoki) otrzymały: firma YAMAZAKI Mazak Sp. z o.o. Oddział w Polsce za układ sterowania MAZATROL SMOOTH X – producent YAMAZAKI MAZAK CORPORATION; firma ABPLANALP Sp. z o.o. za centrum tokarskie ST-40L – producent HAAS Corporation Inc. oraz firma FANUC POLSKA Sp. z o.o. za kompaktowe zrobotyzowane stanowisko obróbcze ROBODRILL z wykorzystaniem wizyjnego 3D.

  Nagrody (Małe Wawelskie Smoki) powędrowały także do firm: ECKERT AS Sp. z o.o. za SZAFIR CONCEPT + VORTEX 3D, firmy AEP – AJAN ELEKTRONIK POLSKA za przecinarkę plazmową SHP460 oraz firmy STIGAL za wymienny stół roboczy w najszybszych przecinarkach plazmowych.
 • w kategorii narzędzia:
  Główną nagrodę (Dużego Wawelskiego Smoka) otrzymała firma SECO TOOLS (POLAND) Sp. z o.o. za gatunki płytek z pokryciem w technologii DURATOMIC, a Mały Wawelski Smok powędrował do Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania za ściernice supercienkie diamentowe i z regularnego azotku boru ze spoiwem hybrydowym.
 • w kategorii aparatura pomiarowo-kontrolna:
  Główną nagrodę (Dużego Wawelskiego Smoka) otrzymała firma CARL ZEISS Sp. z o.o. za pomiarowy projektor cyfrowy O-SELECT – producent CARL ZEISS AG, a Małe Wawelskie Smoki powędrowały do firm: RENISHAW Sp. z o.o. za uniwersalny sprawdzian produkcyjny EQUATOR 300 – producent RENISHAW PLC oraz PHU FAKTOR – PIOTR PACHCZYŃSKI za MFP100BV uniwersalne automatyczne stanowisko do kontroli czujników – producent FEINMESS SUHL GmbH.

Dodatkowo wyróżnienia za efektowną aranżację stoisk targowych powędrowały do firm SECO TOOLS (POLAND) Sp. z o.o. oraz BYSTRONIC POLSKA Sp. z o.o.

Ulubione Targi nowoczesnych inżynierów

Ważną częścią wystawy był Salon Automatyki i Robotyki oraz Salon Technologii CAx, czyli doskonała propozycja dla profesjonalistów, chcących korzystać z nowoczesnych narzędzi pracy oraz Salon Kooperacji Przemysłowej, będący największym spotkaniem usługodawców poszukujących partnerów zainteresowanych obróbką metali, przetwórstwem tworzyw sztucznych, obróbką drewna, modernizacją maszyn itp.

- Odwiedziło nas wielu klientów z konkretnymi potrzebami - powiedział Robert Szewczyk z firmy Pragma Plus z Krakowa. - Nasz park maszynowy potrafi je zaspokoić, więc mamy nadzieję, że te wszystkie cenne kontakty przyniosą nam zlecenia. Jesteśmy zadowoleni z pobytu na targach Eurotool.

Co ważne, wydarzeniu towarzyszyło Polsko-Niemieckie Forum Kooperacyjno-Inwestycyjne.

targi eurotool 2015

Miasto dobrych interesów

Znamy już datę 21. targów Eurotool. Odbędą się one w dniach 18-20 października 2016 r.

- Cieszy nas, że po znakomitym starcie w nowej lokalizacji targi nabrały jeszcze większego rozpędu - podsumowuje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. - Za nami wyjątkowo udana edycja targów z udziałem największych graczy rynkowych z Polski oraz wielu zagranicznych firm. Po raz kolejny wracają one do siebie z podpisanymi kontraktami, potwierdzając prawdę przekazywaną przez wystawców, że Kraków i Eurotool to miejsce dobrych interesów. Dziękując wszystkim za udział i wspólne świętowanie jubileuszu 20-lecia targów, zapraszam do EXPO Kraków za rok.

Czytaj więcej: Branża maszynowa 119