Okno na świat dla Orlenu na Litwie?

Okno na świat dla Orlenu na Litwie?
Spółki Orlen Lietuva oraz Klaipėdos Nafta podpisały list Intencyjny dotyczący współpracy przy ocenie możliwości budowy rurociągu produktowego. Potencjalna inwestycja zapewniłaby wchodzącej w skład Grupy Orlen spółce dostęp do Morza Bałtyckiego. Tym samym rurociąg pozwoliłby na utrzymanie konkurencyjności litewskich produktów paliwowych i wzmocniłby pozycję spółki.

- Rurociąg produktowy łączący rafinerię z terminalem morskim byłby korzystną inwestycją zarówno dla ORLEN Lietuva, jak i dla całego rynku paliwowego na Litwie - stwierdził Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen Lietuva. - Z naszej perspektywy taka inwestycja zagwarantuje długofalowo ekonomiczną opłacalność prowadzenia działalności biznesowej na litewskim rynku, a także może przyczynić się do zwiększenia rocznych mocy przerobowych rafinerii o ponad 10 proc., tj. do 11 mln ton. W rezultacie Orlen Lietuva wzmocniłaby swoją pozycję rynkową.

Inwestycja miałaby także kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, przede wszystkim w zakresie dostaw paliw. Ponadto transport ropy i produktów naftowych za pomocą rurociągów jest nie tylko najbardziej efektywny i opłacalny, ale także najbardziej bezpieczny dla środowiska.

Ponieważ w rozumieniu litewskiej ustawy energetycznej rurociąg produktowy jest obiektem o znaczeniu państwowym, Orlen Lietuva wystąpił z propozycją włączenia inwestycji do nowego planu działania w ramach realizacji Narodowej Strategii Niezależności Energetycznej na lata 2012-2016. W litewskiej ustawie o podmiotach i obiektach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa oraz innych podmiotach istotnych dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa, Orlen Lietuva określona jest jako spółka o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

Czytaj więcej: Ropa 45

brak
 

Największy koncern petrochemiczny w Polsce.

Polska