Oknovid produkuje okna PVC z profili firmy Schüco

Oknovid produkuje okna PVC… Już od ponad pół wieku tworzywa sztuczne są wykorzystywane do konstruowania profili okiennych. Takie zastosowanie tworzyw pojawiło się po raz pierwszy w Niemczech i było spowodowane koniecznością ochrony lasów, które ucierpiały podczas działań wojennych. Stopniowo okna z tworzyw sztucznych zaczęły wypierać drewniane. Obecnie szacuje się, że ponad 70 proc. z nich tworzonych jest z polichlorku winylu, czyli popularnego PVC.

Profile okienne wykonywane są z białego lub barwionego wysokoudarowego PVC. Do tworzywa dodawane są barwniki oraz różne substancje chemiczne, ułatwiające produkcję oraz wpływające na właściwości użytkowe i wytrzymałość profili. Główne zalety okien z tworzyw sztucznych, to brak wymagań odnośnie konserwacji i malowania, a także odporność na chemikalia zawarte w atmosferze, pleśń i grzyb. Ponadto tworzywo poddawane jest recyklingowi, więc jest stosunkowo ekologiczne. O wzroście popularności stolarki otworowej wykonanej z tworzyw sztucznych świadczy fakt, że jej stosowanie wzrosło w ostatniej dekadzie trzykrotnie. To, co szczególne warto wiedzieć, to fakt, że okna z tworzywa sztucznego kupuje się prawdopodobnie tylko raz w życiu. Nie ma bowiem potrzeby ich wymieniania.

Na polskim rynku nie brakuje oferentów okien wykonanych z tworzyw sztucznych. Dla przykładu jednym z nich jest spółka Oknovid, której okna wykonane są z profili dostarczanych przez renomowany niemiecki koncern Schüco. W ostatnich trzech latach Schüco uzyskał prestiżową nagrodę "Złoty Laur Klienta". Tegoroczne wyróżnienie dotyczy aż dwóch najważniejszych dla firmy kategorii: okna i profile z PVC oraz konstrukcje aluminiowe. Konkurs "Laur Klienta" organizuje Grupa Media Partner, wydawca przeglądów gospodarczych Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej.

Złoty Laur Klienta dla Schüco


Jak zatem dokładnie przedstawiają się wybrane rozwiązania oferowane przez Oknovid i Schüco? Na kilka z nich warto zwrócić większą uwagę.

Jeden z ciekawszych profili Schüco to Corona CT 70. Jej podstawowa głębokość to 70 mm. Profil cechuje innowacyjny wzór geometryczny skrzydła półzlicowanego - jest to forma wklęsła. Z kolei wykorzystanie różnego typu listew przyszybowych o bogatym wzornictwie umożliwia dopasowanie okna do gustu lub stylu wnętrza. Możliwe są różne warianty jeśli idzie o zastosowanie tego rozwiązania: od okien nowoczesnych, po zachowujące wcześniejszy styl architektoniczny. Corona CT 70 to także optymalny stosunek właściwości ciepłochronnych i sztywności.

Drugim typem systemów okiennych Schüco jest Corona SI82. Jest to nowoczesny system okienny o głębokości 82 mm, który spełnia wysokie wymagania stawiane materiałom w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Okna wysoko energooszczędne Corona SI 82 wyposażone są w trzystopniowy system uszczelnienia, zapewniający ochronę przed wiatrem, deszczem i hałasem. Podstawowa głębokość profilu to 82 mm. Taki wymiar pozwala zwiększyć ochronę przed włamywaczami. Z kolei sześciokomorowy system profili o optymalnych własnościach ciepłochronnych oszczędza energię. Przy założeniu tej samej ochrony cieplnej dla systemu standardowego i systemu Corona SI 82, umożliwia on zwiększenie powierzchni przeszklenia o 30 proc.

Oknovid jest producentem stolarki z PCV i aluminium. Wytwarza ponad 60 tys. jednostek okiennych w ciągu roku. Firma posiada ponad 40 własnych punktów sprzedaży w Bydgoszczy, Torunia, Włocławku, Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Warszawie i Poznaniu. Oknovid współpracuje z cenionymi europejskimi dostawcami w branży okiennej. Okna spółki powstają z profili PVC firmy Schüco, okuć Roto Frank oraz szyb Pressglas.

Czytaj więcej: