Drukuj

Omron kontynuuje wprowadzanie urządzeń monitorowania stanu pracy Omron Corporation will introduce condition monitoring devices

Omron kontynuuje wprowadzanie urządzeń monitorowania stanu pracy
Omron kontynuuje wprowadzanie czterech serii urządzeń monitorowania stanu pracy w zakładach produkcyjnych. Są to: urządzenia do monitorowania stanu silników, które przewidują awarie trójfazowych silników indukcyjnych; zasilacze sieciowe do montażu w szafkach sterowniczych, które mogą przewidywać okres eksploatacji i awarie zasilania; czujniki przepływu i czujniki ciśnienia, które monitorują olej hydrauliczny i wodę chłodzącą w prasach i wtryskarkach; oraz zaawansowany wzmacniacz do monitorowania stanu, który przyspiesza IoT czujników analogowych obecnych w instalacjach lub maszynach.

Wprowadzenie urządzeń do monitorowania stanu jest realizacją dążeń firmy Omron do stworzenia oferty 100 000 komponentów IoT. Urządzenia monitorujące stale wizualizują stan instalacji i urządzeń, do którego wcześniej nie było wglądu, z wyprzedzeniem wykrywają błędy, utrzymują pracę linii produkcyjnych i pomagają zachować wysoką produktywność.

Urządzenia monitorują w czasie rzeczywistym zmiany w układzie zasilania i cyrkulacji w instalacjach. Za pośrednictwem sieci komunikacyjnych informują o wymaganym czasie wymiany części, zanim wystąpi awaria, a także przyczyniają się do zapobiegania nieprzewidzianym przestojom i obniżeniu jakości produktów.

Urządzenia do monitorowania stanu silników
Urządzenia te wykrywają błędy spowodowane starzeniem się trójfazowych silników indukcyjnych wykorzystywanych w wielu instalacjach produkcyjnych, m.in.: w taśmociągach, podnośnikach i pompach. Urządzenia monitorujące wykrywają błędy na podstawie zmian w drganiach, temperaturze, natężeniu prądu czy rezystancji izolacji, wyświetlają je na głównym module lub przekazują zdalnie za pośrednictwem komunikacji Ethernet/IP.

Zasilacze sieciowe
Zasilacze sieciowe wizualizują informacje niezbędne do utrzymania zasilania i sterowania nim, oprócz dostarczania prądu stałego do urządzeń elektrycznych w zakładach, co stanowi podstawową funkcję zasilacza. Zasilacze te wskazują, kiedy należy je wymienić, wizualizują informacje o napięciu/natężeniu prądu wyjściowego oraz zwiększają natężenie prądu za pomocą zdalnego sterowania przy użyciu komunikacji Ethernet/IP i monitora modułu głównego.

Czujniki przepływu, czujniki ciśnienia
Jeden czujnik przepływu może zmierzyć zarówno przepływ, jak i temperaturę wody chłodzącej wykorzystywanej w spawarce lub wtryskarce. Monitorowanie błędów powodowanych przez temperaturę, oprócz natężenia przepływu wody chłodzącej, umożliwia wykrycie oznak zapowiadających nieoczekiwany przestój wynikający z przegrzania przekładników prądowych. Umożliwia to uzyskanie bardziej jednolitej jakości spawania i uniknięcie wad wtrysków.

Czujniki ciśnienia jednocześnie wizualizują ciśnienie i temperaturę oleju hydraulicznego w centrach obróbczych i prasach. Rejestrują oznaki pogorszenia uszczelnień sznurowych, wynikającego ze wzrostu temperatury i powodującego wycieki oleju hydraulicznego. Wykrywają również zmiany temperatury będące skutkiem zmiany lepkości oleju hydraulicznego, aby utrzymać jakość procesu obróbki.

Nie trzeba osobno montować czujnika ciśnienia i czujnika temperatury na rurociągu, co zmniejsza o połowę liczbę stosowanych czujników i nakład pracy związanej z montażem. Przez samodzielne wykrywanie wielu elementów danych pomiarowych, takich jak „przepływ i temperatura” oraz „ciśnienie i temperatura”, czujniki te mogą wizualizować stan instalacji przy niższych kosztach, mniejszym nakładzie pracy i większej oszczędności przestrzeni.

Zaawansowany wzmacniacz monitorowania stanu
Urządzenie to można połączyć z ogólnymi czujnikami analogowymi. Omron oferuje serię czujników nowej generacji N-Smart, które łączą się z czujnikami światłowodowymi i laserowymi. Teraz ofertę wzbogacono o zaawansowany wzmacniacz monitorowania stanu, który można połączyć z ogólnymi czujnikami analogowymi i który umożliwia tworzenie niedrogich i prostych sieci z różnymi czujnikami służącymi do analizowania stanu instalacji.

Dotychczas uzyskiwanie danych z czujników analogowych wymagało zastosowania rejestratorów i urządzeń pomiarowych. Teraz czujnik może synchronizować nawet 30 jednostek z wysoką prędkością 1 ms, gromadzić dane podczas pracy instalacji oraz niezawodnie rejestrować drobne zmiany i związek między symptomami, umożliwiając optymalne sterowanie maszyną zależnie od zmian jej stanu.

Źródło: Omron