Pierwsza trasa rowerowa PlasticRoad znajdzie się w Holandii

Pierwsza trasa rowerowa PlasticRoad…

PlasticRoad, pierwsza droga wykonana z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, staje się rzeczywistością.

Prowincja Overijssel i miasto Zwolle, jej ośrodek administracyjny, podjęły się realizacji pierwszego projektu pilotażowego PlasticRoad.

We wrześniu powstanie pierwsza trasa PlasticRoad powstanie w holenderskim Zwolle. Koncepcja PlasticRoad została zainicjowana w 2015 r. przez firmę z branży budownictwa drogowego KWS (spółka zależna Royal VolkerWessels). W 2016 r. KWS zawarła partnerstwo z koncernami Wavine i Total w celu dalszego rozwoju systemu PlasticRoad. Prowincja Overijssel i gmina Zwolle dostrzegają w projekcie PlasticRoad ogromny potencjał jako rozwiązanie dla przyszłych wyzwań związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym.

Dwa pierwsze projekty pilotażowe zostaną zrealizowane w postaci 30-metrowych ścieżek rowerowych wykonanych z pustaków prefabrykowanych, umożliwiających odprowadzanie wody i układanie kabli i rur. Partnerzy projektu PlasticRoad - firmy KWS, Wavin i Total - przeprowadziły intensywne prace związane z rozwojem i testowaniem koncepcji w celu walidacji i optymalizacji parametrów, takich jak nośność elementów modułowych, odpowiednie mieszanki tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu oraz trójwymiarowa konstrukcja samej drogi. Ponadto przeprowadzono badania koncentrujące się na zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko.

- Po rozległym okresie projektowania, testowania i rozwoju, jesteśmy zachwyceni, że PlasticRoad staje się rzeczywistością. Wspólnie z prowincją Overijssel jako partnerzy programu PlasticRoad, podejmujemy kroki w kierunku bardziej zrównoważonego świata dzięki tej pierwszej ścieżce rowerowej PlasticRoad - wyjaśniają Anne Koudstaal i Simon Jorritsma, pomysłodawcy PlasticRoad i pracownicy KWS.

Koncepcja PlasticRoad składa się z prefabrykowanej, modułowej i pustej konstrukcji jezdni, wykonanej z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Prefabrykaty, lekka konstrukcja i modułowa konstrukcja systemu PlasticRoad sprawiają, że zarówno budowa jak i konserwacja są szybsze, prostsze i bardziej wydajne w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami drogowymi.

Elementy PlasticRoad posiadają puste przestrzenie, które mogą być wykorzystane do tymczasowego przechowywania wody, zapobiegając zalewaniu podczas ekstremalnych opadów atmosferycznych. Przestrzeń wnękowa może być również wykorzystywana do transportu kabli i rur, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom wykopów. Istnieje również wiele innych możliwych zastosowań, w tym instalacja czujników lub ładowanie elektryczne pojazdów.

PlasticRoads jest wykonana z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Dzięki dłuższej żywotności i ograniczeniu ruchu transportowego podczas jej budowy, pozostawi ona znacznie mniejszy ślad węglowy w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami drogowymi.

Plastic road


JL