Pierwszy polski banknot z tworzyw już w obiegu

Pierwszy polski banknot z…
5 sierpnia został wprowadzony do obiegu pierwszy polski kolekcjonerski banknot polimerowy. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA wyprodukowała na zlecenie Narodowego Banku Polskiego 50 tys. sztuk banknotu o nominale 20 zł, upamiętniającego setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na stronie odwrotnej znajdują się wizerunki nadanego Piłsudskiemu Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari (z gwiazdą), odznaki I Brygady Legionów Polskich oraz orzełka legionowego.

Jest to pierwszy polimerowy banknot wyemitowany przez NBP. Został on zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha jeszcze przed denominacją, dlatego też pierwotnie miał mieć nominał 5 mln zł. Projekt Heidricha został jednak stworzony z myślą o druku na podłożu papierowym.

- Narodowy Bank Polski postawił przed PWPW niezwykle trudne wyzwanie, polegające na wykonaniu banknotu polimerowego na podstawie projektu banknotu papierowego – mówi Marek Siwiec, prezes zarządu PWPW SA. – Sprostaliśmy temu wyzwaniu - banknot zawiera zabezpieczenia charakterystyczne zarówno dla pieniędzy polimerowych, jak i papierowych.

NBP


Zabezpieczenia zastosowane w banknocie kolekcjonerskim to m.in. przezroczyste okienko, w którym umieszczono holograficzny wizerunek Belwederu, roślinny element graficzny zmieniający kolor w zależności od kąta obserwacji, element przezroczysty, metaliczny w kolorze niebieskim wkomponowany w grafikę banknotu jak również druk stalorytniczy, mikrodruki oraz numeracja typograficzna.

NBP


- Banknoty polimerowe są zazwyczaj emitowane w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie – mówi Marek Siwiec. – Produkcja pierwszego polskiego banknotu na tym podłożu jest dla nas bardzo cennym doświadczeniem, tym bardziej, że PWPW od niedawna posiada uprawnienia do druku banknotów na podłożu polimerowym.

W styczniu 2013 roku PWPW uzyskała certyfikat Guardian Printer Accreditation potwierdzający, że firma spełnia wszelkie wymagania w zakresie odpowiedniego parku maszynowego, przebiegu procesów oraz umiejętności, koniecznych przy produkcji banknotów na podłożu polimerowym. Firm posiadających taki certyfikat jest zaledwie kilkanaście na świecie.

Polimerowe banknoty stosowane są w wielu państwach świata, m.in. w Kanadzie, Nowej Zelandii, Meksyku, Wietnamie i Rumunii. W ubiegłym roku o planach wprowadzenia tego rodzaju banknotów poinformował szef Bank of England.

Czytaj więcej: Polimery 107 Ciekawostki 143Reportaże

Forum

Rsikorski

Pvc Soft płynne - Produkcja mat barowych - ociekaczy. 2020-07-03

Sieah123

Wtrysk PA6 GF 30 2020-05-21

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-03-06

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08