Piłkarskie koszulki z odzyskanych butelek

Piłkarskie koszulki z odzyskanych butelek
Na zbliżających się Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w RPA zawodnicy będą występować w koszulkach zrobionych z tworzyw sztucznych.

Innowacyjne kostiumy stworzył koncern Nike. Wyprodukował koszulki, które w całości pochodzą z odzyskanego poliestru powstałego z 13 mln opakowań ważących łącznie 254 tys. kilogramów. Jeśli odzyskane butelki wykorzystane do produkcji koszulek zostałyby ułożone jedna za drugą, pokryłyby ponad 3 000 km, czyli więcej niż wynosi długość całego wybrzeża RPA. Na stworzenie jednej koszulki potrzeba było odzyskania ośmiu poliestrowych butelek. Stroje zostały oficjalnie pokazane kilka dni temu, oprócz dostępności dla zawodowych graczy będą dostępne także w normalnej sprzedaży, stąd tak imponująca liczba 13 mln odzyskanych opakowań.

Odzysk opakowań przeprowadzany był na wysypiskach śmiecie w Japonii i Tajwanie. Następnie butelki zostały stopione, powstał z nich nowy materiał, który ostatecznie przetworzono na tkaninę do produkcji koszulek. Proces ten pozwala na oszczędzenie surowców i ogranicza zużycie energii do 30 procent w porównaniu z wcześniejszą produkcją kostiumów piłkarskich.

Nowe koszulki Nike


Udoskonalona tkanina Nike Dri-Fit jest 15 proc. lżejsza niż poprzednie materiały używane do produkcji strojów firmy. Strefy wentylacji zostały umieszczone z każdej strony koszulki, tak by zwiększyć wydolność oddechową, i połączone są tkaniną zwiększającą przepływ powietrza do 7 proc. w porównaniu z poprzednimi modelami koszulek. Powietrze może teraz przepływać przez całą klatkę piersiową zawodnika, ochładzając go. Te strefy wentylacyjne składają się z do 200 maleńkich dziurek wyciętych laserem i podtrzymywane są przez specjalną przezroczystą aplikację. Zapobiega to rwaniu się tkaniny, nie ograniczając przy tym przepływu powietrza.

Struktura koszulki z podwójnym szyciem nie tylko zapewnia jej lepszy wygląd, zawierając o 10 proc. więcej stretchu niż ostatnie koszuli Nike, lecz także jest dynamicznie skrojona. Przylegając blisko ciała i podkreślając jego naturalny zarys, umożliwia jednocześnie maksymalny przepływ powietrza oraz możliwości ruchowe.

Drużyny narodowe, które wystąpią w RPA w nowych koszulkach z tworzyw sztucznych to Brazylia, Holandia, Portugalia, USA, Korea Południowa, Australia, Nowa Zelandia, Serbia i Słowenia.