Plastech - podsumowanie roku 2019

Przed samymi targami Plastpol 2019 zaprezentowaliśmy przegląd nowości, które na kielecką wystawę przygotowali producenci urządzeń do formowania wtryskowego.

Artykuł był hitem maja i w rankingu najpopularniejszych artykułów 2019 zajął 10 miejsce. A same targi? To czas, który ekipie Plastech z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Prawie 20 relacji i wywiadów wideo, godziny rozmów z przedstawicielami branży i niekończące się wizyty na stoiskach. Tylko w prezentowanym poniżej kilkunastominutowym filmie wypowiedziało się 15 przedstawicieli wystawców i organizatorów targów.

Czerwiec

Firma BASF zakończyła rozbudowę zakładu produkcji katalizatorów samochodowych w Środzie Śląskiej k. Wrocławia. Z tej okazji 13 czerwca BASF Polska zaprezentowała innowacyjne rozwiązania dla branży motoryzacyjnej. Oprócz produkowanych w zakładzie katalizatorów spełniających najsurowsze normy emisji EURO 6, zaprezentowano tworzywa techniczne (PA, POM, PBT) i poliuretany (PU, TPU).

Targi Plastpol 2019 przeszły do historii, chociaż nam czerwiec wciąż upływał na obrabianiu materiałów pozyskanych w Kielcach. Branża jednak już rozpoczęła ostatnie przygotowania do najważniejszej imprezy targowej w roku ubiegłym jaką były z pewnością XXI Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Kauczuku K 2019 w Dusseldorfie.

I jakby wszyscy wokół umówili się, że czerwiec to idealny czas na prezentacje nowinek, osiągnięć i technologii, które zostaną zaprezentowane na tej wystawie. W związku z tym w Austrii wypytaliśmy o plany targowe przedstawicieli koncernów Engel, Borealis i producenta maszyn do recyklingu Erema. 

W Niemczech z kolei na nasze pytania odpowiadali (miejmy nadzieję, że z chęcią) szefowie Covestro, Reifenhäusera, BASF, KraussMaffei, Lanxess i holdingu Battenfeld Cincinnati. Rozmawialiśmy też z odpowiadającą za same targi Petrą Cullmann z Messe Düsseldorf, dla której gorący czas dopiero nadchodził.


I jeszcze czerwcowa ciekawostka. Opublikowaliśmy na portalu krótką notkę o lakierowaniu proszkowym wydruku 3D z filamentu PA+15CF (bezskurczowy Nylon Pa12). Materiał ten uzyskał 7 miejsce w rankingu najbardziej poczytnych artykułów roku 2019!  

Lipiec

Urlop? Może jeszcze nie, gdyż jakąś specjalną tajemnicą nie jest, że od dawna bliska mi jest tematyka historii (ale nie tylko) Rosji. Od kilku lat z zaciekawieniem przyglądam się również tureckiemu przemysłowi przetwórstwa tworzyw. 

Rosjanie starają się aktywnie przeciwdziałać ostracyzmowi, któremu poddawani są przez Zachód i wciąż szukają nowych możliwości współpracy i budowania sojuszy gospodarczych. Temu też miał służyć zorganizowany w lipcu drugi Światowy Szczyt Produkcji i Industrializacji (GMIS) w Jekaterynburgu. 

Równolegle z tym wydarzeniem zorganizowano Międzynarodowe Targi Przemysłowe Innoprom, które są główną platformą przemysłową, handlową i eksportową w Rosji. Krajem partnerskim ubiegłorocznych targów została Turcja. 

- Co było powodem tej decyzji? Wierzymy, że Rosja staje się państwem stabilnym, które będzie mogło cieszyć się zaufaniem międzynarodowego przemysłu. To dobry czas aby inwestować w tym kraju - w obszernym wywiadzie udzielonym portalowi Plastech powiedział Kutlu Karavelioğlu - prezes Turkish Exporters Assembly (TIM). 

Jednym z wystawców tureckiego pawilonu był Hurmak, znany również w Polsce producent urządzeń do formowania wtryskowego. Liczba wysoko postawionych gości przybywających na stoisko Hurmaka, takich jak Mustafa Varank, turecki minister przemysłu i technologii, Gonca Gül Batur, wiceminister handlu czy Denis Manturov, rosyjski minister przemysłu i handlu, kazała wnioskować, że to nie tylko uprzejme wizyty zwiedzających. I faktycznie, podczas targów Innoprom rozpoczęto rozmowy zakończone podpisaniem 28 listopada ub. r. 5-letniej umowy na produkcję maszyn Hurmaka na terenie WNP.

O problemach sektora maszyn do formowania wtryskowego w obliczu aktualnych wyzwań stojących przed branżą tworzyw sztucznych rozmawiałem podczas tych targów z Jakubem Mączką, prezesem polskiego oddziału Hurmaka.

Reportaże

Forum