Plastica buduje fabrykę opakowań za prawie 100 mln zł

Firma Plastica rozpocznie niebawem inwestycję, polegająca na budowie fabryki opakowań z folii. Zakład powstanie w Kowalewie Pomorskim i ma być jednym z nowocześniejszych tego typu w Polsce.

Plastica jest spółką, wchodzącą w skład grupy kapitałowej Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. W tej chwili przygotowuje się do rozpoczęcia znacznej inwestycji. Chodzi o wzniesienie fabryki oraz jej wyposażenie w najnowocześniejszy park maszynowy, służący do produkcji opakowań z folii. Powstałe w ten sposób opakowania będą przeznaczone na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Koszt inwestycji to niemal 100 mln zł. Dzięki niej powstanie 150 miejsc pracy.

Nowa fabryka, która znajdzie się na terenach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przyczyni się do jeszcze większego umocnienia i tak silnej już pozycji spółki Plastica. Obecnie jest ona jedynym polskim wytwórcą paroprzepuszczalnych folii i laminatów oraz folii perforowanych używanych w przemyśle higienicznym, medycznym i odzieżowym. Jej produkty wykorzystywane są w produkcji podpasek higienicznych Bella, pieluszek dla dzieci Happy, a także wyrobów medycznych pod marką Matopat.

Co więcej może pochwalić się również tym, że posiadana przez nią linia wytwórcza jest aktualnie jednym z największych na świecie ciągów technologicznych do produkcji folii paroprzepuszczalnej.

W jaki sposób odbywa się w Plastice tego typu działalność?

Produkcja folii oddychającej jest zaawansowaną technologią wytłaczania metodą CAST. Jednym z głównym składników jest specjalnie wyselekcjonowany typ węglanu wapnia. Jego duża zawartość nadaje folii jedwabisty dotyk oraz powoduje, że w procesie technologicznym staje się ona paroprzepuszczalna, czyli właśnie oddychająca. Taką właściwość jak paroprzepuszczalność uzyskuje się w trakcie rozciągania folii w kierunku prowadzenia wstęgi. Podczas realizacji tego procesu powstają mikronowej wielkości kanaliki, dzięki którym materiał zyskuje przewiewność i zachowuje jednocześnie właściwości barierowe względem cieczy. Folia cechuje się również tym, że jej odpowiednia termoregulacja pozwala na osiągnięcie wysokiego komfortu użytkowania produktu.

Na tym jednak działalność Plastici się nie kończy. Firma wytwarza też folię perforowaną. Stopione tworzywo sztuczne jest zasysane przez cylinder perforujący, dzięki czemu folia uzyskuje trójwymiarową strukturę. Następnie zaś trafia na potrzeby branży higienicznej, kosmetycznej, spożywczej.

Obecnie działająca fabryka firmy zlokalizowana jest we Frydrychowie w gminie Kowalewo Pomorskie, około 30 km od Torunia.


brak
 

Produkcja wyrobów medycznych, higienicznych. Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych. Recykling tworzyw sztucznych

Polska