Plastpol 2025. Technologie przyszłości z różnych stron świata zjeżdżają do Targów Kielce

Plastpol 2025. Technologie…

Targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy Plastpol, największe w tej branży w Europie Środkowej, są żywym pokazem przemysłu. Od 20 do 23 maja hale wystawiennicze Targów Kielce staną się międzynarodową fabryką. 600 firm z 30 krajów pokaże, jak cyfryzacja, automatyzacja i gospodarka cyrkularna zmieniają światową branżę. Maszyny już są przywożone do ośrodka i montowane w linie produkcyjne, by przez cztery dni prezentować możliwości.

- W czasie Plastpolu pracują maszyny wytwarzające produkty z tworzyw sztucznych i gumy dla wielu branż, od opakowaniowej, przez motoryzacyjną, zabawki i artykuły dla dzieci, elektroniczną, logistyczną, po medyczną czy farmaceutyczną. Na stoiskach widzimy jak produkowane są wysokiej jakości kubki, doniczki, pojemniki do popcornu, zabawki dla dzieci, czy detale dla branży medycznej. W Targach Kielce łączymy światowy sektor tworzyw sztucznych, producentów i dostawców z odbiorcami z różnych stron świata - mówi Kamil perz, dyrektor projektu Plastpol. - Z liczbą 600 wystawców z 30 krajów XXIX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy są największym wydarzeniem wystawienniczym branży w Europie Środkowej i jednym z najważniejszych na świecie.

Fabryka buduje się w Targach Kielce

Przygotowania do Plastpolu są już mocno zaawansowane. Toczą się we wszystkich siedmiu halach ośrodka. Budowane są stoiska, wjeżdżają maszyny, które utworzą zintegrowane linie produkcyjne, przygotowywane są miejsca prezentacji dla surowców.

- Tworzymy w Targach Kielce międzynarodową fabrykę. Zwiedzający porównują technologie w działaniu, co wpływa na decyzje inwestycyjne i technologiczne. Dzięki temu targi są skutecznym narzędziem szybkiego reagowania na zmiany rynkowe - mówi Kamil Perz.

Przemysł 4.0, automatyzacja i ekologia na targach Plastpol

Od 20 do 23 maja prezentowane będą nowoczesne maszyny wyposażone w inteligentne systemy zarządzania, które zwiększają wydajność, precyzję i kontrolę jakości procesów. Wśród rozwiązań wspierających zieloną transformację wyróżniają się maszyny do recyklingu, regranulaty, biotworzywa, surowce odnawialne i dodatki ekologiczne. Kolejne technologie poprawiają efektywność energetyczną i redukują koszty, to urządzenia zasilane energią z OZE, systemy odzysku energii czy maszyny o obniżonym zapotrzebowaniu na prąd.

Na targach zobaczyć będzie można w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, często oparte na rozwiązaniach chmurowych i analizie danych w czasie rzeczywistym. Prezentowane będą m.in. maszyny i systemy od firm: Mapro, Engel, Sumitomo (SHI) Demag, KraussMaffei, Bole Europe Technology, Plastiblow, Campetella Robotic Center, Dopak, ProPlastica, Reifenhauser, Toyo Europe SRL, LS Mtron, Moretto, Elbi, Asten Group, 1.Plastcompany Polska, Muehsam.

kraussmaffei

Pokazy pracy na żywo - od kubka po roboty produkcyjne

Na stoisku firmy Arburg będzie można zobaczyć m.in. elektryczną wtryskarkę Allrounder 570 A z systemem Gestica, produkującą przezroczyste kubki z PC. Hybrydowy Allrounder 470 H Comfort, łączący napęd elektryczny z hydraulicznym, w cyklu trwającym około 62 sekund wyprodukuje bączki z PP jako upominki dla odwiedzających targi. Firma Engel pokaże w pełni elektryczną wtryskarkę e-mac z pakietem cleanroom, dedykowaną produkcji precyzyjnych detali medycznych w pomieszczeniach czystych. Maszyna sprawdzi się także w produkcji cienkościennych opakowań, złączy elektronicznych i kół zębatych z tworzyw. Wintec t-win, druga marka Grupy Engel, zaprezentuje ekonomiczne wtryskarki dwupłytowe stosowane m.in. w AGD, motoryzacji i formowaniu technicznym.

Wittmann Battenfeld zaprezentuje innowacyjną wtryskarkę SmartPower Combimould, w pełni zintegrowaną z robotami i cyfrowym monitoringiem, a także roboty Wittmann i nowoczesne urządzenia peryferyjne.

Bole Europe przedstawi cztery nowe modele maszyn, w tym wtryskarkę dwupłytową serii DK. Na tym stoisku produkowane będą wysokojakościowe doniczki, pojemniki na popcorn, detale dla branży medycznej.

NEU-JKF pokaże systemy filtracji powietrza i odsysania pyłu, zaprojektowane z myślą o zrównoważonej produkcji. Tria przywiezie granulator JM 4215, a Rinco Poland - najnowsze technologie spawania ultradźwiękowego.

Recykling i gospodarka cyrkularna w Targach Kielce

Firmy P&F Wartacz, Erema, Meyer Europe, Vecoplan, Sollau zaprezentują maszyny i systemy przystosowane do recyklingu różnorodnych frakcji tworzyw - folii, pojemników, odpadów technicznych czy złomu poprodukcyjnego. Wśród kluczowych premier są rozdrabniarka VIZ 1300  z elastyczną geometrią wirnika od firmy (Vecoplan), Wobide Shredders i Pre-shredder oraz granulaty i przemiały dostosowane do konkretnych aplikacji od Sollau.

20250514-143429

Surowce przyszłości na targach Plastpol

Wśród producentów surowców i dodatków na targach Plastpol będą Bedeko, Brenntag, Polimarky, ML Polyolefins, Anwil, Plastpolan, Lyondellbasell, GM Colors, Granulat-Chmielarz, Begra, Kingfa, Akpol Recykling, Kraiburg TPE, Mol Group, NCT, Albis, Telko, TCR, Chemieuro, Bridge Polymers, Lati, HSH Chemie, Imerys, Baerlocher. Zaprezentują m.in. regranulaty, tworzywa biodegradowalne, materiały przewodzące, dodatki bez PFAS, środki antystatyczne i stabilizatory. Nowość pokaże Grupa Azoty. Odpowiadając na europejskie regulacje środowiskowe, opracowała innowacyjne, kompostowalne granulaty envicell - termoplastyczne biotworzywa na bazie celulozy. Granulaty nadają się do wtryskiwania, wytłaczania oraz druku 3D. Znajdują zastosowanie m.in. w opakowaniach, zabawkach, elementach meblowych, artykułach piśmienniczych, AGD i wyposażeniu wnętrz.

Dyskusja i wyzwania dla branży tworzyw sztucznych w Targach Kielce

Wydarzenie w Targach Kielce łącząc światową branżę sprzyja transferowi technologii i wiedzy. Przegląd aktualnych danych na temat przemysłu tworzyw sztucznych w Polsce i Europie zaprezentuje Fundacja PlasticsEurope Polska, zrzeszająca producentów tworzyw sztucznych i promująca zrównoważony rozwój w sektorze. Konferencja rozpocznie się pierwszego dnia targów Plastpol, we wtorek 20 maja o godzinie 10.30 w kapsule E-3 w hali 5. Z kolei drugiego dnia Seminarium Techniczne Plastech Iinfo pokaże tworzywa sztuczne jako napęd dla rozwoju kluczowych sektorów przemysłu. Spotkanie organizowane przez serwis www.tworzywa.pl odbędzie się w środę, 21 maja, w godz. 10-16, w kapsule E-3 w hali 5.

Popularyzacji specjalistycznej wiedzy o tworzywach sztucznych służy konkurs Omniplast, który w ramach wystawy Plastpol organizują Targi Kielce i serwis www.tworzywa.pl. W trakcie wydarzenia finaliści napiszą ostatni test. Laureatów poznamy podczas gali Platinum Plast drugiego dnia targów. Wtedy również zostaną nagrodzone nowatorskie produkty wystawców targów. Przyznane zostaną Złote Medale i wyróżnienia.

20250514-143001

Plastpol - targi, które wyznaczają kierunki rozwoju

Tegoroczna edycja Plastpol to silnik transformacji przemysłu - łączący nowoczesne technologie, efektywność operacyjną i zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju. - To platforma, na której innowacje technologiczne spotykają się z konkretnymi wyzwaniami i potrzebami rynku, wspierając rozwój całego sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych - zaznacza Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce.
XXIX Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol, 20-23 maja w Targach Kielce. Bilety dla zwiedzających na targikielce.pl/plastpol

Informacje dla zwiedzających

Uwaga! Wstęp na targi Plastpol tylko dla osób od 16 roku życia.

Godziny otwarcia targów:

  • 20.05.2025: 10.00-17.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów do godz. 16.30)
  • 21.05.2025: 10.00-17.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów do godz. 16.30)
  • 22.05.2025: 10.00-17.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów do godz. 16.30)
  • 23.05.2025: 10.00-16.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów do godz. 15.00)

Ceny biletów wstępu:

normalny, po rejestracji na stronach internetowych targów Plastpol lub po rejestracji w terminalach przy kasach biletowych:

  • jednorazowy: 40 zł
  • na wszystkie dni targów: 90 zł

normalny dla osób, które nie zarejestrowały się

  • jednorazowy: 80 zł
  • na wszystkie dni targów: 200 zł

dla grup zorganizowanych młodzieży szkolnej i studenckiej powyżej 15 osób (opiekun bezpłatnie) po rejestracji w terminalach przy kasach biletowych: 25 zł/os.

- Prace nad targami przetwórstwa tworzyw sztucznych, w których udział weźmie 600 wystawców z 30 krajów, są już mocno zaawansowane. Maszyny zajmują miejsca na stoiskach, są odpowiednio kalibrowane, programowane, by pokazały pełne możliwości produkcyjne w czasie Plastpolu - mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol.

kraussmaffei
Na stoisku KraussMaffei montowana jest wtryskarka stosowana w przetwórstwie tworzyw sztucznych
i silikonu wyposażona w robot liniowy LRXplus 100.


muehsam
Firma Muehsam Rozwiązania Dla Przemysłu z Dębskiej Woli koło Kielc przygotowuje na targi Plastpol jedno z największych stoisk.


toyo
Toyo Maszyny wprowadzane na stoisko japońskiej firmy Toyo.
Wśród nich są ekologiczne, wysokiej jakości w pełni elektryczne maszyny do formowania.


20250514-143206
Stoisko firmy Arburg na targi Plastpol niemal gotowe.
Firma pokaże produkcję z wykorzystaniem wtryskarek - elektrycznej i hybrydowej.



Czytaj więcej:
Relacja 187
Targi 1369