
W dniach 3-4 czerwca 2025 r. miała miejsce Konferencja Środowiskowa Interzero - najbardziej wyczekiwane wydarzenie w branży recyklingu i ochrony środowiska. XII edycja Konferencji obfitowała w inspirujące prelekcje i merytoryczne debaty, podczas których zaproszeni goście poruszali tematy zmian legislacyjnych, najgorętszych trendów środowiskowych oraz całej przyszłości gospodarki odpadami.
19 prelekcji, 3 gorące debaty i 32 ekspertów na scenie KŚ2025
Tegoroczna Konferencja Środowiskowa Interzero odbyła się w Hotelu Warszawianka w pobliżu Serocka. Organizatorem wydarzenia była firma Interzero - czołowy dostawca usług środowiskowych i rozwiązań cyrkularnych dla firm każdej wielkości, a partnerami Konferencji zostali Bank Millennium oraz Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO).
Jak co roku, Konferencja Środowiskowa Interzero zgromadziła znakomite grono gości - każdego dnia udział w wykładach i debatach brało niemal 200 specjalistów działających w obszarze ochrony środowiska, co stwarzało jedyną w swoim rodzaju okazję do networkingu i rozwijania sieci kontaktów biznesowych.
Podczas dwudniowego wydarzenia zaplanowano 3 panele dyskusyjne oraz 19 prelekcji ekspertów środowiskowych, ekoedukatorów, reprezentantów biznesu oraz przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Moderatorką wydarzenia była Kamila Kalińczak- dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz twórczyni edukacyjnej gry ĄĘ. W rolę moderatora paneli dyskusyjnych wcielił się Jakub Pawłowski, dziennikarz i publicysta, znany chociażby z serii videocastów "Eko Bez Kantów" realizowanych jako jeden z elementów publicznej kampanii edukacyjnej Interzero o tej samej nazwie.
Kierunek GOZ - cyrkularność w biznesie tematem przewodnim większości sesji
Tematyka prelekcji czerwcowej Konferencji Środowiskowej oscylowała wokół jednego z najmocniejszych trendów społecznych i biznesowych - gospodarki obiegu zamkniętego. Kolejne wykłady pozwalały uczestnikom spojrzeć na zagadnienie cyrkularności z kilku kluczowych perspektyw: legislacyjnej, branżowej oraz konsumenckiej.
O unijnej i rządowej wizji GOZu opowiadał Paweł Sosnowski, Pełnomocnik Zarządu Interzero ds. Regulacji Środowiskowych, który w swoich wystąpieniach poruszył tematykę nowego rozporządzenia bateryjnego oraz kontrowersyjnego i szeroko komentowanego projektu ustawy o ROP. Wyzwania branży opakowaniowej w kontekście PPWR omówił Konrad Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań. Klamrą łączącą wszystkie te obszary było wystąpienie Wiceprezesa Zarządu Interzero, Pawła Lesiaka, który rzucił nowe światło na wpływ wspomnianych legislacji na biznes i działalność polskich firm.
Niezwykle ciekawą perspektywę konsumenta przedstawiły Urszula Kozłowska, Konsultantka ds. strategii komunikacji i edukatorka marketingowa oraz Aga Wilke-Trochymiak, Senior UX Researcherka z Allegro. Urszula Kozłowska w przystępny i przejrzysty sposób pokazała, jak przedsiębiorcy mogą angażować swoich klientów w eko-akcje i dawać im rzeczywiste poczucie sprawczości. Aga Wilke-Trochymiak opowiedziała natomiast, jakie opakowania preferują klienci Allegro oraz omówiła bariery zniechęcające konsumentów do zmiany nawyków na bardziej eko. Przedstawiła też działania, które firma wdrożyła, by odpowiedzieć na wspomniane preferencje i rozterki.
Na Konferencji Środowiskowej 2025 nie zabrakło też inspiracji i insightów od innych przedstawicieli biznesu - o cyrkularnych rozwiązaniach wykorzystywanych w swoich firmach opowiedzieli m.in. Tomasz Kurpiewski z McDonald’s Polska, Marcin Jakubiak z Decathlon, Tomasz Patyra ze Stora Enso oraz Ireneusz Janiczek z SodaStream.
ROP, SUP i recykling tekstyliów krytycznym okiem ekspertów
Uzupełnieniem prelekcji wygłoszonych podczas Konferencji Środowiskowej Interzero były eksperckie debaty, podczas których zaproszeni goście dyskutowali o najbardziej palących problemach i wyzwaniach branży środowiskowej. W pierwszym dniu wydarzenia odbył się panel "Współczesne wyzwania w recyklingu tekstyliów: Jak branża może skutecznie zamknąć obieg materiałów?". Wstępem do debaty było wystąpienie Agnieszki Oleksyn-Wajdy z Uczelni Łazarskiego, która opowiedziała, jak selektywna zbiórka i odpowiedzialność producentów mogą odmienić branżę tekstylną.