Pojemnik RAKO firmy Georg Utz kończy 55 lat

Pojemnik RAKO firmy Georg…

RAKO to najbardziej kultowy pojemnik z tworzywa sztucznego w ofercie firmy Georg Utz. Jest produkowany od 1965 r. przy wykorzystaniu technologii wtrysku. Jest on również najbardziej wszechstronnym pojemnikiem magazynowym i transportowym, znajdującym zastosowanie we wszystkich możliwych do pomyślenia sytuacjach, zarówno w obsłudze manualnej, podczas sztaplowania, czy na automatycznych przenośnikach.

W ofercie Georg Utz jest około 350 wariantów RAKO. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, nie istnieje drugi taki pojemnik z tworzywa sztucznego, który cechowałby się taką uniwersalnością i tak szeroką możliwością zastosowania.

Nazwa pojemnika wywodzi się od jego budowy, stanowiącej ramową konstrukcję, złożoną z 4 narożnych słupków, które w połączeniu z górną, biegnącą dookoła krawędzią w kształcie U i dnem wraz z ożebrowaniem dookoła, stanowią niezwykle stabilną ramę. RAKO jest najczęściej produkowany z polipropylenu (PP), ale istnieje również możliwość zastosowania innych surowców, np. HDPE, jak też materiałów przewodzących i rozpraszających energię elektryczną (ESD).

pojemniki-rako-fot-georg-utz
Pojemniki RAKO, fot. Georg Utz sp. z o.o.

Pojemnik występuje w 30 rodzajach wymiarów i w wielu wersjach kolorystycznych. RAKO może zostać wykonany w wielu wariantach, będących kombinacją różnych rodzajów ścianek, dna i uchwytów. W zależności od zastosowania i stopnia obciążenia dostępne są pojemniki z dnem pełnym, podwójnym, kratowanym, zawierającym otwory odpływowe czy ożebrowanie. Ponadto, występują one w opcji ścianek pełnych, szczelinowych oraz dziurkowanych. Również uchwyty mogą być dopasowane do przeznaczenia pojemnika i występować w wersji uchwytu muszlowego, otworu uchwytowego lub listwy uchwytowej. Te różnorodne możliwości wyboru, w połączeniu z wysoką wytrzymałością pojemnika sprawiają, że RAKO jest uniwersalnym opakowaniem, które można zastosować niemal do każdych wymagań.

Podstawowe wymiary pojemników odpowiadają dostępnym wymiarom palet, dzięki czemu możliwe jest ich ergonomiczne transportowanie, zarówno na paletach Euro, jak i ISO. Kombinacje ustawień na paletach przedstawiono na poniższym rysunku.

foty-rako-jednostka-transportowa

W ofercie Utz znajduje się aż 11 różnych wariantów pokryw do pojemników RAKO, w opcji pokrywy nakładanej, na zawiasach, z haczykami czy kołnierzem. Oprócz pokrywy na zawiasach, pojemnik może zostać wyposażony w zatrzask samoryglujący oraz uchwyt na dłuższym lub krótszym boku i tym samym stworzy walizkę. Jest również możliwe wyposażenie pojemników w wewnętrzne przegrody lub wkłady pojemnikowe, dzięki czemu przechowywanie drobnych produktów wewnątrz opakowania stanie się jeszcze łatwiejsze. 

Możliwe jest jednocześnie zastosowanie dodatkowej identyfikacji opakowania za pomocą kodu kreskowego, czipa RFID, etykiety IML, jak również zindywidualizowanego oznakowania, np. poprzez wykorzystanie kieszeni etykietowych lub logotypu klienta naniesionego dowolną techniką (wytłaczanie na gorąco, druk termiczny, relief, sitodruk lub tampodruk).