Polacy nie chcą zwracać butelek od piwa

Współpraca ze sklepami

Zwracanie szklanych butelek do sklepów pozostaje wciąż wyzwaniem i obszarem do edukacji konsumentów, wymaga też zrozumienia ze strony sklepów. Część detalistów nie przyjmuje butelek bez okazania paragonu, co zniechęca kupujących. We wspomnianym badaniu TNS „Butelka zwrotna” 54 proc. osób deklarujących próbę zwrotu butelki do sklepu przyznała, że miała problemy z odzyskaniem kaucji za butelkę, w 14 proc. takie trudności miały miejsce prawie zawsze, a w 40 proc. często. Dlatego podczas kampanii Carlsberg Polska prowadził także akcje dla detalistów, którym towarzyszyło hasło „Zostań sklepem przyjaznym butelce zwrotnej!”. Z początkiem 2017 roku wyższą kaucję na butelkę zwrotną – wcześniej 35 groszy, teraz 50 groszy – wprowadziło trzech największych producentów piwa w Polsce, w tym Carlsberg. Ta zmiana powinna dodatkowo zachęcić konsumentów do częstszego oddawania butelek zwrotnych do sklepów.

Dzięki prowadzonej edukacji nt. szklanej butelki zwrotnej, Carlsberg Polska odzyskuje z rynku nieco więcej butelek, które są ponownie wykorzystywane. Jest to oszczędność nie tylko finansowa, ale też dla środowiska - zwrócone butelki ograniczają konieczność produkcji nowych opakowań, co zmniejsza zużycie surowców takich jak: piasek, wapń, woda i energia elektryczna, a także zmniejsza ilość odpadów przemysłowych i ścieków. Zaangażowanie fanów na fanpage’u kampanii "Weź mnie w obroty" było bardzo duże. W ciągu ostatnich miesięcy liczba reakcji wyniosła ponad 11 tysięcy. Fani zostawili pod postami ponad 500 komentarzy i udostępnili blisko tysiąc razy przygotowane przez agencję Grandes Kochonos cytaty, infografiki, komiksy i ekofakty.

- Trzy lata kampanii "Weź mnie w obroty" pokazało, że jest jeszcze sporo do zrobienia w budowaniu nawyku odnoszenia butelek zwrotnych do sklepów. Nadzieję budzi fakt, że bardzo wielu konsumentów jest zainteresowanych i chcą zwracać butelki. Przeszkodą jest często konieczność zachowania i okazywania paragonu, wymagana w niektórych sklepach. Warto kontynuować edukację w tym zakresie, ale również motywować konsumentów wyższą kaucją - powiedziała Beata Ptaszyńska - Jedynak, dyrektor ds. komunikacji Carlsberg Polska.

- Fundacja Nasza Ziemia z przyjemnością zaangażowała się w kampanię "Weź mnie w obroty" i docenia wagę edukowania, propagowania i gospodarowania odpadami. Dzięki takim akcjom przyczyniamy się do tworzenia społeczeństwa bezodpadowego i realizujemy założenia gospodarki obiegu zamkniętego - ograniczamy odpady, poddajemy je recyclingowi i optymalnie wykorzystujemy opakowania. Cieszymy się też, że wzrosła kaucja na butelki zwrotne, bo to pokazuje, że ten rodzaj opakowania jest efektywny ekonomicznie i doceniony pod względem jego wartości i możliwości ponownego wykorzystania – podkreślił Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia, partnera merytorycznego kampanii.

W ramach kampanii "Weź mnie w obroty" firma Carlsberg Polska współpracowała z agencją Task Force Consulting (2014-2015) oraz Grandes Kochonos Digital (2016).

Carlsberg 2

Stanisław G. Stanisław G.
*.64.21.137

Wysłany: 2017-04-14 16:30:19

System powrotu butelki do producenta jest blokowany przez producenta który nie chce podpisać umowy z recyklerem. Kwestia skupu przez recyklera zależy czy ma on podpisaną umowę. Jeżeli nie to powstał problem, bo komu można przekazać butelki? Do huty? Zmielić i do betonu?

Slepe Slepe
*.106.129.29

Wysłany: 2017-04-18 16:57:36

Wina leży też po stronie dużych marketów, które nie przyjmują zwrotnych butelek. A jak się pójdzie do innego sklepu to musimy mieć paragon oczywiście.

Anonymous Anonymous
*.134.79.121

Wysłany: 2017-04-19 23:00:34

Sytuacja jest beznadziejna pod każdym kątem, dlatego wolę kupić Bronka w puszce i wywalić ja do odpadów segregowanych.

Tomasior Tomasior
*.14.114.134

Wysłany: 2017-04-21 10:39:41

Problem polega na tym że jak kupisz kratę piwa na śląsku i pojedziesz nad morze np. na weekend. To musisz z tą pustą skrzynią i butlami wracać. Dlaczego?? otóż nie przyjmą ci tych butelek nad morzem, bo nie masz paragonu....... Sytuacja jest chora. Powinny powstać chociażby skupy butelek i tzw. opakowań zwrotnych tak jak to kiedyś było....

GECIK GECIK
*.33.116.90

Wysłany: 2017-04-24 13:24:20

Problem leży po stronie sklepów ale równiez poducenci piwa nie zachęcają innych do zbierania. Wprowadzona kaucja nie rozwiązuje sprawy. Sama chętna byłabym skupywac butelki przy okazji prowadzonej przeze mnie działalności lecz nie ma z kim rozmawiać na ten temat. Druga sprawa to produkcja piwa w opakowaniach bezzwrotnych.

Piotr Piotr
*.206.56.54

Wysłany: 2017-04-25 19:10:38

Mam 65 lat i z dawnych czasów jestem przyzwyczajony do zbierania butelek. Problemu jednak nie potrafi rozwiązać żadna ekipa rządząca. Pierwsza sprawa to paragony. Jadąc poza miejsce zamieszkania i przywożąc butelki ze sobą powinniśmy je wyrzucić bo nie mamy paragonu ze swojego sklepu. W Szwecji są automaty do puszek i nikt nie pyta o paragon.