Poliamidy nad pustynią

Poliamidy nad pustynią
Ferrari World w Abu Dhabi: największy na świecie dach aluminiowy umocowany na uchwytach i kołkach z tworzywa Ultramid.

Tworzywo Ultramid koncernu BASF zostało wykorzystane do stworzenia wielkiego dachu nad pierwszym na świecie Parkiem Tematycznym Ferrari, który powstał w Abu Dhabi, na wyspie Yas.

Ferrari World w Abu Dhabi jest największym na świecie parkiem rozrywki pod dachem. Położony jest na pustyni, bezpośrednio przy torze wyścigów Formuły 1, a jego dach przypomina linię Ferrari GT.

Wielki srebrno-czerwony dach o powierzchni ponad 200 tys. mkw. umocowany jest do podstawy za pomocą uchwytów wykonanych z tworzywa sztucznego Ultramid firmy BASF.

 Dach nad pierwszym na świecie Parkiem Tematycznym Ferrari, w Abu Dhabi, na wyspie Ya


Konstrukcja dachu o wielkości około 40 boisk piłki nożnej składa się z pojedynczych paneli aluminiowych, które na miejscu formowane są bezpośrednio z roli, a podczas montażu falcowane i łączone ze sobą uchwytami z Ultramidu A3WG10 o dużej sztywności, poliamidu 66, wzmocnionego włóknem szklanym. Żebrowane uchwyty termiczne z tworzywa sztucznego zastępują poprzednią konstrukcję metalową. Optymalizują właściwości tarcia główki uchwytu i wyraźnie poprawiają właściwości izolacyjne dachu, ponieważ zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych, przez które ucieka ciepło lub zimno – i które negatywnie wpływają na izolację termiczną budynku.

Dwuczęściowy system uchwytów z tworzywa sztucznego zawiera jeszcze jedną zintegrowaną funkcję: unieruchamia jednocześnie pasy aluminium w określonej odległości od położonej pod nimi warstwy izolacyjnej. W tym celu uchwyt termiczny wyposażony jest w przyspawaną płytkę łącznika. Sięga ona główki kołka, która także jest wyprodukowana z Ultramidu. Po wciśnięciu samonacinającego gwint kołka z Ultramidu w warstwę izolacji, w główkę kołka wkręcany jest uchwyt termiczny. Taki rodzaj mocowania sprawia, że cała konstrukcja jest stabilna i nieruchoma, jednocześnie jednak umożliwia tolerancję przy montażu i pozostaje elastyczna w stosunku do rozszerzających się wskutek gorąca płyt aluminiowych.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska