Police wyprodukują milionową tonę bieli tytanowej

Police wyprodukują milionową tonę bieli tytanowej
Zakłady Chemiczne Police przygotowują się do ważnego wydarzenia. W październiku w fabrykach firmy wyprodukowana zostanie milionowa tona bieli tytanowej. Teraz licznik wskazuje 999999,8 ton. - To naprawdę wielkie osiągnięcie, na które pracowaliśmy ponad 30 lat - mówi Waldemar Dąbrowski, kierownik laboratorium wydziału bieli tytanowej w Policach. Firma ta jest jedynym polskim producentem bieli tytanowej. Jej nazwa to Tytanpol.

Trudno sobie wyobrazić przemysł tworzyw sztucznych bez bieli tytanowej. Pigmenty dwutlenku tytanu popularnie zwane bielą tytanową są najważniejszymi i najbardziej rozpowszechnionymi pigmentami nieorganicznymi charakteryzującymi się najwyższym współczynnikiem załamania światła, a tym samym największą zdolnością jego rozpraszania. Odgrywają kluczową rolę w wielu zastosowaniach. Przyczyniają się do podniesienia wartości użytkowej pigmentowego wyrobu, najczęściej nadaniu mu określonej estetyki: nieprzezroczystości, barwy czy połysku.

Police wyprodukują milionową tonę bieli tytanowej

Pochodząca z Polic biel tytanowa znajduje zastosowanie w trzech głównych segmentach przemysłu. Są to powłoki (idzie tu 59 proc. bieli produkowanej w Policach), tworzywa sztuczne (21 proc.), papier (12 proc.), inne aplikacje to 8 proc.

- Prace nad uruchomieniem instalacji do produkcji bieli tytanowej rozpoczęliśmy w Policach w 1972 r. Wtedy to dokonano wyboru stosownej technologii i podpisano kontrakt z niemiecką firmą Kronos Titan. Uruchomienie produkcji nastąpiło w 1977 r. Początkowo nasza instalacja miała roczne zdolności produkcyjne wynoszące 36 tys. ton. Dzisiaj jest to ok. 40 tys. ton. Być może nie jest to duży wzrost, ale w tej branży po prostu jakichś skokowych przyrostów produkcyjnych się nie notuje - opowiada w rozmowie z naszym serwisem Waldemar Dąbrowski. - Oczywiście przez wszystkie te lata modernizowaliśmy instalacje, przystosowywaliśmy je do zwiększających się wymogów środowiskowych, stawialiśmy na bardziej innowacyjne metody produkcji. Dlatego ta milionowa tona będzie doskonałym momentem do wszelkiego rodzaju reminiscencji - dodaje Dąbrowski.

Ponad trzy dekady produkcji polickiej bieli tytanowej obfituje w wiele interesujących wspomnień. Dla przykładu 20 lat temu, gdy socjalizm chylił się w Polsce ku upadkowi, biel tytanowa znalazła się na czele stworzonej przez magazyn "Rynki zagraniczne" listy 12 najlepszych polskich wyrobów eksportowych.