Police wyprodukują milionową tonę bieli tytanowej


Z kolei początek lat 90. i transformacja gospodarcza odbiła się na produkcji bieli w ten sposób, że nastąpił dynamiczny rozwój jej eksportu na skutek drastycznego spadku popytu na rynku krajowym.
Wejście Polski do UE oznaczało dla Polic kolejne wyzwanie. Ze względu na dość restrykcyjne wymagania Brukseli stale musi następować dostosowywanie polickiej instalacji do surowych przepisów unijnych. Dla przykładu już teraz zaawansowane są prace nad budową instalacji do suszenia siarczanu żelazawego, który w postaci suchej jest wykorzystywany w branży cementowej.

Mówiąc o aspekcie ekologicznym koniecznie warto jednak pamiętać, że jedyna tego typu instalacja w Polsce już od chwili swojego powstania należała do najmniej uciążliwych instalacji w Europie. Z powodu swojej lokalizacji niedopuszczalny był bowiem np. praktykowany w basenie Morza Północnego i Śródziemnego, zrzut odpadowego kwasu lub siarczanu do otaczających wód.

Do dzisiaj kwas pohydrolityczny wykorzystywany jest do otrzymywania kwasu fosforowego, stosowanego dalej do produkcji nawozów fosforowych. Z kolei, siarczan żelazawy był odprowadzany na odpowiednio przygotowane składowiska, a w ostatniej dekadzie jest w pełni wykorzystywany do produkcji koagulantów do oczyszczania ścieków i wód.

O ile zatem inwestycje prośrodowiskowe będą podejmowane również w przyszłości, o tyle nie jest natomiast planowane podniesienie poziomu mocy wytwórczych bieli tytanowej w Policach. Te bowiem, jak podkreśla szefostwo spółki, są całkowicie wystarczające. Bieli tytanowej na światowych rynkach nie brakuje, więc zwiększenie jej produkcji mijałoby się z celem. Choć pojawiające się niekiedy optymistyczne założenia mówią o tym, by w perspektywie kilku lat uzyskać zdolności produkcyjne na poziomie 65 tys. ton rocznie.

W tej chwili Police mają ok. 3,5 proc. europejskiego rynku bieli tytanowej. Większość produkcji kierowana jest na eksport. Jest to ok. 60 proc.

500 tys. tonę bieli tytanowej Police wyprodukowały po 18 latach działania fabryki. Sześć lat temu po 25 latach od rozruchu instalacji linie produkcyjne opuściła 750 tysięczna tona bieli. Najlepszym rokiem jeśli idzie o wielkość produkcji był 2003. Wtedy to przez 12 miesięcy powstało w Policach 42,3 tys. ton.
Forum

Bscr_eu

PC ABS i HIPS 2018-04-22

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Frohe_

Tampodruk wymagania? 2018-04-13

Reportaże