Polietylenowy gigant na Bliskim Wschodzie

Polietylenowy gigant na Bliskim Wschodzie
Podczas odbywającej się w Omanie konferencji stowarzyszenia branżowego SPE spółka Orpic wchodząca w skład Oman Oil Company poinformowała o projekcie budowy nowej instalacji do produkcji linearnego polietylenu małej i dużej gęstości o wydajności 1 mln ton rocznie. Koszt inwestycji, która ma się zakończyć w 2018 roku, to 3,6 mld dolarów.

Orpic jest operatorem rafinerii i przemysłu petrochemicznego w leżącym na południowo-wschodnim skraju Półwyspu Arabskiego sułtanacie. Nowy projekt obejmuje konstrukcję krakera do produkcji monomerów i przeprowadzania reakcji polimeryzacji. Obecnie Orpic produkuje 200 tys. ton polipropylenu rocznie, a inwestycja ma zapewnić firmie wejście także na rynek polietylenu. Po zakończeniu inwestycji poliolefiny będą stanowić 12 proc. całkowitej sprzedaży spółki oraz będą generować połowę jej sumarycznego dochodu.

Podczas dwudniowej konferencji miała miejsce dyskusja panelowa, w której podkreślano ogromny nacisk, jaki rządzący państwami regionu kładą na rozwój przetwórstwa tworzyw sztucznych. Obecnie w branży dominują firmy produkcyjne, ale - jak zauważają komentatorzy - już wkrótce w regionie wzrośnie gwałtownie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników sektora przetwórstwa.