Polimer zmieniający kolor

Polimer zmieniający kolor… Brytyjscy naukowcy stworzyli polimer zmieniający kolor tuż po jego zgięciu i zmianie kąta obserwacji.

Materiał opracował zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge. Zmiana barwy polimeru spowodowana jest dodaniem do niego małych struktur sferycznych, przypominających kryształy, zmieniających kolor w zależności od kąta padania światła. Zmiana barw jest efektem różnicy wielkości małych sfer i odstępów w siatce krystalicznej. W momencie zginania materiału, zmniejszenie dystansu między strukturami sferycznymi powoduje wyświetlanie kolorów z końca spektrum emisyjnego światła widzialnego, poczynając od ciemnego błękitu.

Nowy polimer jest pierwszym materiałem, do którego barwnik może być dodawany w celu wyłącznie silniejszego nasycenia kolorami lub dodania nowych barw. Jego twórcy natomiast otrzymali już wiele pytań od kreatorów i domów mody, poszukujących nowych rozwiązań w dziedzinie materiałów. Jednak zdaniem naukowców polimer może być przydatny np. w produkcji zabezpieczeń antypirackich dla przemysłu audiowizualnego czy specjalnych etykiet.

Czytaj więcej:
Polimery 198

Reportaże

Forum