Poliwęglan w siedzibie koncernu Bayer

Poliwęglan w siedzibie koncernu Bayer
Koncern Bayer użył swoich tworzyw poliwęglanowych przy budowie swojej siedziby.

Budynek stanął w belgijskim mieście Diegem. Na obiekcie na wysokości 30 metrów umieszczono tablicę LED o długości 80 metrów i wysokości dwóch metrów. Animowane i barwne obrazy wytwarzane są przez zainstalowane pionowo pasma diod LED na bazie modułowego systemu. Pasma składają się z ponad 4 tys. płytek, w skład których wchodzi 14 diod elektroluminescencyjnych. Odległość pikseli wynosi w poziomie 80 mm, a w pionie 40 mm. Niewielka odległość między poszczególnymi diodami LED oraz ich wysoka moc oświetleniowa umożliwiają uzyskanie wysokiego stopnia ostrości obrazu. W ten sposób fasada uzyskuje jasność 900 nitów. Dzięki temu jest widoczna i przyciąga wzrok nawet w słoneczny dzień.

Pasma diod LED w celu ich ochrony „umieszczone” są w rurkach z przezroczystego poliwęglanu typu Makrolon wytwarzanego przez Bayer. Łącznie w fasadzie medialnej zabudowane zostało 448 metrów takich rurek o średnicy 12- 16 mm.

Poliwęglan w siedzibie Bayera


Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych modułowy system diod nadaje się do wielostopniowego zastosowania zewnętrznego. Poliwęglan ma w porównaniu ze szkłem oraz z przezroczystym PMMA tę zaletę, że ze względu na wysoki stopień udarności jest odporny na zniszczenia i nie tworzy ostrych odłamków w razie pęknięcia.

Dzięki temu rurki nie zostają uszkodzone nawet w przypadku silnego gradobicia. Są ponadto odporne mechanicznie również w procesie obróbki i montażu. W ten sposób rurki połączone w pasma mogą być np. bez problemu zaciskane we wspornikach dystansowych, co nie jest takie proste w przypadku rurek z PMMA ze względu na ich kruchość. Dalszą zaleta poliwęglanu w stosunku do szkła jest jego mniejszy ciężar. Poza tym szkło nie nadaje się do wytłaczania.

Wysoki stopień odporności na działanie promieni ultrafioletowych oraz na działanie światła zapewnia cienka powłoka chroniąca przed taki promieniowaniem. Jest ona nanoszona na rurki w procesie ko ekstruzji, czyli współwytłaczania. Dzięki zastosowaniu powłoki ochronnej rurki nie żółkną w trakcie użytkowania na skutek oddziaływania promieni ultrafioletowych, stanowiących składową światła słonecznego.

Warto wiedzieć, że diody emitujące światło (LED) uważane są za źródło światła w przyszłości. Ze względu na niskie zużycie energii i wysoka żywotność otwiera się przed nimi szeroki zakres zastosowań, np. w lampach ulicznych, oświetleniu budynków. Pod względem energetycznym urządzenia świetlne oparte na LED stanowią bardziej korzystną alternatywę wobec lamp tradycyjnych i oferują nowe możliwości kształtowania światła. W zakresie zastosowania diod elektroluminescencyjnych Bayer dostarcza różne typy poliwęglanów dostosowane do wymagań tych źródeł światła.

Poliwęglan w siedzibie Bayera