Polski naukowiec unowocześnia branżę tworzyw sztucznych

Polski naukowiec unowocześnia branżę tworzyw sztucznych
Grupa australijskich naukowców pod kierownictwem Polaka Wojciecha Gutowskiego, odkryła pierwszą na świecie technologię pokrywania farbą tworzyw sztucznych, która nie emituje zanieczyszczeń.

Technologia ma szansę zrewolucjonizować przemysł samochodowy. Za swoje odkrycie dr Gutowski otrzymał 50 tys. dolarów, a jego zespół został otrzymał prestiżową australijską nagrodę "Victoria Prize". Badacze rozwinęli technologię pokrywania powierzchni przy użyciu niezawierającej rozpuszczalnika sproszkowanej żywicy. Umożliwia ona farbom proszkowym, farbom i barwikom przywieranie do tworzywa.

- Wynalazek ten sprawi, że może spaść zapotrzebowanie na farby rozpuszczalnikowe, a metalowe części samochodów i budynków będą mogły być zastąpione lżejszymi i tańszymi częściami z tworzyw sztucznych i materiałów kompozytowych - opisywał pracę Polaka na rozdaniu nagród Gavin Jennings - australijski minister środowiska, zmian klimatycznych i innowacji.

Wojciech Gutowski


Podczas pokrywania metali farbą proszkową, materiałom nadawany jest przeciwny ładunek elektryczny niż farbie. Dzięki temu materiały przyciągają się i proszek przywiera do materiału. Natomiast tworzywo nie przewodzi prądu, więc farba od niego odpada. Do materiałów nieprzewodzących farba przywiera w nie więcej niż 30 proc. Dotychczasowe farby proszkowe były więc w przypadku tworzyw nieskuteczne.

W technologii zaproponowanej przez Gutowskiego materiał przed rozpyleniem farby jest pokrywany specjalną warstwą cząsteczek. Sprawiają one, że powierzchnia materiału przewodzi prąd. Stuprocentowa ilość proszku w farbie przywiera do materiału. Rozpylona niepotrzebnie farba może być zebrana i użyta ponownie.

Wojciech Gutowski studiował na wydziale inżynierii mechanicznej na Politechnice Szczecińskiej, gdzie zrobił doktorat. Do Australii wyjechał w 1981 r., teraz pracuje w CSIRO, australijskiej organizacji naukowo-badawczej. Jest tam liderem zespołu badawczego zajmującego się naukami materiałowymi. Nagroda Victorii jest przyznawana w Australii co roku osobom, których odkrycie naukowe lub innowacja technologiczna jest znaczące dla rozwoju wiedzy, prowadzi do sukcesów komercyjnych albo innych korzyści dla danej społeczności.