Drukuj

Półtora wieku firmy BASF

Półtora wieku firmy BASF
Pod koniec kwietnia w ośrodku Feierabendhaus w Ludwigshafen firma BASF świętowała 150. rocznicę założenia. W obecności ponad 1000 gości, wśród których znajdowali się między innymi przedstawiciele rządów, przedsiębiorstw, społeczności naukowej oraz społeczeństwa, swoje gratulacje firmie BASF złożyła kanclerz Angela Merkel i premier landu Nadrenia-Palatynat, Malu Dreyer.

- 150 rocznica powstania to moment wyjątkowy – powiedział dr Kurt Bock, prezes zarządu spółki BASF SE. Niezwykła okazja zarówno do refleksji nad przeszłością, jak również szansa na spojrzenie w przyszłość. Nasze sukcesy zawdzięczamy w pewnym stopniu temu, że wiele lat wcześniej zdecydowano się na obranie właściwego kierunku rozwoju. Osiągnięcia naszych poprzedników stanowią fundament naszego rozwoju, szczególnie w branży chemicznej.

Z firmy zatrudniającej 30 osób w ciągu ostatnich 150 lat BASF stał się światowym liderem w branży chemicznej. Obecnie BASF zatrudnia około 113 tys. pracowników w 80 krajach na całym świecie.

W trakcie multimedialnej prezentacji, wyświetlanej na 15 wielkoformatowych ekranach, przedstawiona została 150-letnia historia firmy. Działalność rozpoczęto od produkcji barwników, następnie kilka lat później ruszyła przemysłowa produkcja amoniaku do nawozów. Portfolio BASF rozszerzono następnie o tworzywa sztuczne. Od tego czasu oferta produktów stale się poszerzała i rozwijała. Dziś obejmuje wyroby chemiczne, tworzywa sztuczne, ulepszacze, środki ochrony roślin, a także ropę naftową i gaz.

Prezes zarządu BASF podkreślił, że firma BASF wraz z partnerami uruchomiła w tym roku globalny program "współtworzenia", skoncentrowany na tematyce energii, żywności i życia w miastach. BASF będzie zatem stosować nowe podejście, pozostające w zgodzie ze strategią "Tworzymy chemię". Program Creator Space łączy różne grupy odbiorców w celu opracowania wspólnych rozwiązań. W trakcie wydarzenia jubileuszowego odbyła się debata, podczas której w rozmowie z Barbarą Hahlweg z drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej pięciu naukowców opowiadało o obecnych projektach badawczych firmy BASF. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na ogromny wkład chemii w obszarze wydajności energetycznej.

BASF


Jednym z ważniejszych momentów obchodów była premiera utworu "Symfonia nr 8: Taniec Wody", napisanego przez Michaela Nymana specjalnie z okazji jubileuszu firmy BASF. Inspiracją dla angielskiego kompozytora stały się odgłosy towarzyszące codziennym obowiązkom wykonywanym przez pracowników firmy BASF, które zostały zebrane oraz przesłane przez nich w 2014 r. Utwór został wykonany w Londynie przez Królewską Orkiestrę Filharmoniczną pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Josepha Vincenta.

BASF


W 2014 przychody ze sprzedaży firmy przekroczyły 74 mld euro. Akcje firmy BASF notowane są na giełdach we Frankfurcie, Londynie oraz Zurychu.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany