Półtora wieku firmy BASF

Półtora wieku firmy BASF
Pod koniec kwietnia w ośrodku Feierabendhaus w Ludwigshafen firma BASF świętowała 150. rocznicę założenia. W obecności ponad 1000 gości, wśród których znajdowali się między innymi przedstawiciele rządów, przedsiębiorstw, społeczności naukowej oraz społeczeństwa, swoje gratulacje firmie BASF złożyła kanclerz Angela Merkel i premier landu Nadrenia-Palatynat, Malu Dreyer.

- 150 rocznica powstania to moment wyjątkowy – powiedział dr Kurt Bock, prezes zarządu spółki BASF SE. Niezwykła okazja zarówno do refleksji nad przeszłością, jak również szansa na spojrzenie w przyszłość. Nasze sukcesy zawdzięczamy w pewnym stopniu temu, że wiele lat wcześniej zdecydowano się na obranie właściwego kierunku rozwoju. Osiągnięcia naszych poprzedników stanowią fundament naszego rozwoju, szczególnie w branży chemicznej.

Z firmy zatrudniającej 30 osób w ciągu ostatnich 150 lat BASF stał się światowym liderem w branży chemicznej. Obecnie BASF zatrudnia około 113 tys. pracowników w 80 krajach na całym świecie.

W trakcie multimedialnej prezentacji, wyświetlanej na 15 wielkoformatowych ekranach, przedstawiona została 150-letnia historia firmy. Działalność rozpoczęto od produkcji barwników, następnie kilka lat później ruszyła przemysłowa produkcja amoniaku do nawozów. Portfolio BASF rozszerzono następnie o tworzywa sztuczne. Od tego czasu oferta produktów stale się poszerzała i rozwijała. Dziś obejmuje wyroby chemiczne, tworzywa sztuczne, ulepszacze, środki ochrony roślin, a także ropę naftową i gaz.

Prezes zarządu BASF podkreślił, że firma BASF wraz z partnerami uruchomiła w tym roku globalny program "współtworzenia", skoncentrowany na tematyce energii, żywności i życia w miastach. BASF będzie zatem stosować nowe podejście, pozostające w zgodzie ze strategią "Tworzymy chemię". Program Creator Space łączy różne grupy odbiorców w celu opracowania wspólnych rozwiązań. W trakcie wydarzenia jubileuszowego odbyła się debata, podczas której w rozmowie z Barbarą Hahlweg z drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej pięciu naukowców opowiadało o obecnych projektach badawczych firmy BASF. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na ogromny wkład chemii w obszarze wydajności energetycznej.

BASF


Jednym z ważniejszych momentów obchodów była premiera utworu "Symfonia nr 8: Taniec Wody", napisanego przez Michaela Nymana specjalnie z okazji jubileuszu firmy BASF. Inspiracją dla angielskiego kompozytora stały się odgłosy towarzyszące codziennym obowiązkom wykonywanym przez pracowników firmy BASF, które zostały zebrane oraz przesłane przez nich w 2014 r. Utwór został wykonany w Londynie przez Królewską Orkiestrę Filharmoniczną pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Josepha Vincenta.

BASF


W 2014 przychody ze sprzedaży firmy przekroczyły 74 mld euro. Akcje firmy BASF notowane są na giełdach we Frankfurcie, Londynie oraz Zurychu.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska


Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże