Ponad 16 km pultrudowanych profili Fibrolux dla mostu w Toruniu

Ponad 16 km pultrudowanych…

Fibrolux, lider technologiczny w rozwoju i produkcji kompozytów pultrudowanych i jeden z największych pultruderów w Europie, ma przyjemność ogłosić zakończenie swojego największego do tej pory projektu inżynierii lądowej. Firma dostarczyła ponad 16 km wielkoformatowej, wykonanej na zamówienie pultruzji z włókna szklanego, która umożliwiła odnowienie 1-kilometrowego odcinka traktu pieszo-rowerowego mostu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu, w obu kierunkach.

W ramach szeroko zakrojonego programu modernizacji mostów, aby zapewnić dodatkową przepustowość i poprawić bezpieczeństwo poprzez odsuwanie pieszych i rowerzystów od jezdni, Fibrolux wyprodukował innowacyjne rozwiązanie kompozytowej płyty pultrudowanej dla nowych chodników.

Pierwotnie zbudowana w 1909 r. w Münsterwalde w Niemczech jako przeprawa drogowo-kolejowa, w 1934 r. główna konstrukcja mostu została zdemontowana i przeniesiona do Torunia w północno-środkowej Polsce. Obecnie most Marszałka Józefa Piłsudskiego łączy południową część miasta z wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówką.

Koncepcją rozbudowy mostu był blokujący się panel pomostowy utworzony z ośmiu masywnych profili pultrudowanych z potrójną wnęką o przekroju 500 mm x 150 mm, technologia umożliwiła rozszerzenie pomostów po każdej stronie mostu z 2 m do 4,5 m szerokości, zapewniając bezpieczne miejsce dla pieszych i rowerzystów. Ponieważ istniejąca konstrukcja mostu nie jest w stanie utrzymać ciężaru szerszych stalowych pomostów, lekka konstrukcja kompozytowa z włókna szklanego umożliwiła wymaganą poprawę wydajności, a także zapewniła inżynierom projektu ekonomiczne rozwiązanie, które nie wymaga konserwacji.

Przed uruchomieniem produkcji 16 km profili, Fibrolux stworzył niestandardową matrycę dla nowego profilu super-d przy użyciu kombinacji zmontowanych rowingów i mat. Pultrudowane elementy zostały dostarczone na miejsce przycięte na długość i zmontowane za pomocą niestandardowych łączników ze stali nierdzewnej, a następnie pokryte powłoką antypoślizgową, tworząc panele o wymiarach około 4 m x 10 m, które ze względu na niską wagę można było ułożyć na miejscu za pomocą niewielkiego dźwigu. Montaż wykonała polska firma NTI sp. z o.o. Nowoczesne Techniki Instalacyjne.

profile-bridge

Fibrolux dostarczył również szereg standardowych profili pultrudowanych z włókna szklanego, które zostały przymocowane do kompozytowych płyt chodnika i będą używane do podtrzymywania systemu odprowadzania wody deszczowej w odnowionym moście.

- Projekt Most Marszałka Józefa Piłsudskiego to fantastyczna wizytówka kompozytów pultrudowanych w inżynierii lądowej. Dłuższe niż 9 boisk piłkarskich nowe pomosty podkreślają nie tylko korzyści związane z oszczędnością masy i trwałością kompozytów, ale także korzyści finansowe i czasowe związane z wielkoformatowym, niestandardowym projektem profili Fibrolux – skomentował Sebastien Mehrtens, dyrektor ds. rozwoju firmy Fibrolux GmbH.

Pierwszy etap montażu chodnika po jednej stronie mostu zakończono wiosną 2021 r. Drugi etap, który podwoił dotychczasową przepustowość mostu dla pieszych i rowerzystów, zakończył się w grudniu 2021 r.

torun-bridge-final