Powłoki barierowe w opakowaniach kartonowych

W ofercie BASF znajduje się kilka rozwiązań powłokowych. Więksi odbiorcy preferują zazwyczaj procesy wytłaczania, w których tworzywo sztuczne w stanie ciekłym aplikowane jest na rozłożony karton - dla tego procesu BASF proponuje tworzywo poliamidowe Ultramid. Tymczasem mniejsi producenci opakowań, wykorzystujący procesy drukarskie do nakładania powłok, mogą nadrukowywać warstwę ochronną kartonu, używając specjalnie opracowanych wodnych dyspersji akrylanowych; dyspersje te mogą być również wykorzystywane przez producentów papieru do lakierowania. BASF oferuje produkt Ecovio PS 1606 - mieszaninę kwasu mlekowego i poliestru, której główną zaletą jest zdolność do biodegradacji. Dzięki temu możliwa jest produkcja opakowań biodegradowalnych. Producenci opakowań mogą nakładać tego typu warstwę przy pomocy procesu wytłaczania.

- Najważniejszym wymogiem wobec powłoki barierowej jest to, aby okres zachowania odpowiedniej wytrzymałości (do kiedy bariera jest w stanie chronić żywność przed szkodliwymi dla zdrowia substancjami) był dłuższy niż okres przydatności do spożycia zapakowanego produktu - mówi Diehl. - Nasze powłoki można sobie wyobrazić jako gęstą siateczkę, przez którą mogą przenikać tylko niektóre cząsteczki.

Migrować mogą wyłącznie najmniejsze molekuły, takie jak np. para wodna. Większe cząsteczki, w tym pozostałości oleju mineralnego, nie są w stanie przeniknąć przez barierę. Ponadto na ograniczenie migracji wpływa biegunowy charakter barier.

Nie tylko zahamowanie migracji stanowi wyzwanie w projektowaniu rozwiązań powłokowych. Jednym z nich są odpowiednie parametry dotyczące elastyczności powłok - muszą być one na tyle elastyczne, aby nie dochodziło do złamań podczas składania kartonu, pozostawiając zaporę w stanie nienaruszonym.

Ponadto warstwa polimerowa powinna być łatwa do usunięcia z wewnętrznej powierzchni pudełka po spożyciu zawartości opakowania. Jest to istotne w czasie recyklingu opakowania - polimerowa folia nie może utrudniać ponownego wykorzystania materiału, dlatego też konieczna jest możliwość łatwego usunięcia powłoki.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska