Powstaje Zakład Produkcji Wyrobów z Tworzyw Sztucznych Mecacontrol

Powstaje Zakład Produkcji Wyrobów z Tworzyw Sztucznych Mecacontrol
Jeszcze w tym roku hiszpańska spółka Mecacontrol rozpocznie, w należącej do siebie fabryce podzespołów z tworzyw sztucznych i aluminium, produkcję na potrzeby branży motoryzacyjnej. Koszt inwestycji to blisko 8,5 mln euro.

W tej chwili na ukończeniu są już prace związane z budową hali produkcyjnej oraz części biurowej. Fabryka stanie w Dąbrowie Górniczej na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomiczne.

Firma Mecacontrol działa na rynku hiszpańskim od 1991 r. Jest jedną z trzech firm zajmujących się produkcją elementów wtryskiwanych z tworzyw sztucznych i aluminium. Trafiają one bezpośrednio na potrzeby przemysłu samochodowego i AGD. Mecacontrol współpracuje m.in. z takimi klientami jak Suzuki, Valeo, Bosch, Schneider i Moulinex.

W Dąbrowie Górniczej, Zakład Produkcji Wyrobów z Tworzyw Sztucznych Mecacontrol będzie produkować podzespoły przede wszystkim na potrzeby katalońskiej grupy Ficosa Internacional, która również działa w Polsce, a także na eksport do Europy Zachodniej, gdzie ma stałych klientów.

- We wrześniu 2006 r. podpisano umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, który do końca roku wykonał w całości prace projektowe. Po względnie długim okresie oczekiwania na pozwolenie na budowę, wiosenną porą ruszyły prace budowlane, prowadzone od samego początku w ostrym tempie. Ostateczne oddanie zakładu do eksploatacji przewidziane jest na końcówkę tego roku – mówią przedstawiciele katowickiej strefy.

plac budowy pod fabrykę firmy MecacontrolPowołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z czternastu polskich stref ekonomicznych. Początkowo obejmowała ok. 800 hektarów, obecnie - ponad 1,2 tys. ha. Docelowo może to być nawet 1,5-2 tys. ha. Inwestorzy stworzyli (lub zadeklarowali stworzenie) łącznie ok. 35 tys. nowych miejsc pracy, inwestując (środki wydane i zaplanowane) ponad 4 mld euro. Wydano ok. 150 pozwoleń na działalność w KSSE, z czego 10 w tym roku. Sam Mecacontrol ma w pierwszym etapie swojego funkcjonowania zatrudnić 50 osób.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na uruchomienie inwestycji na terenach KSSE mogą liczyć m.in. na ulgi w podatku dochodowym dla firm, zwolnienie podatkowe do 50 proc. dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Ponadto inwestycje z branży motoryzacyjnej (według definicji UE) będą kwalifikować się do uzyskania 30 proc. maksymalnej pomocy publicznej.