Precyzyjne dozowanie grawimetryczne z dozownikami Ferlin

Przykład 2.

Załóżmy teraz, że przy naszej produkcji mamy odpad – materiał wrzucamy do młynka i przemielony zawracamy do maszyny. Przyjmijmy, że chcemy użyć aby przemiał stanowił 10% mieszanki.

W metodzie procentowej wpiszemy:
85% - oryginał,
5% - barwnik,
10% - przemiał.

W metodzie standardowej:
1 – oryginał,
5% - barwnik,
10% - przemiał.

Uzyskamy:

Przy metodzie procentowej: na każde 85g oryginału dozownik doda 10g przemiału i 5g barwnika. Zakładając, że w przemiale był już barwnik (5%), otrzymamy rzeczywisty udział procentowy barwnika w wysokości 6,47%

Przy metodzie standardowej dozownik zakłada, że przemiał zawiera barwnik, dlatego wyliczy następujące proporcje wagowe:
10g – przemiał, 85,71g - oryginał, 4,29g – barwnik.

Przykład 3.

Wróćmy do przykładu 1. Załóżmy, że musimy dodać trzeci komponent, np. uniepalniacz o udziale 2%. Jeżeli w metodzie procentowej wpiszemy
93% - oryginał,
5% - barwnik,
2% - unieplaniacz
otrzymamy następujące proporcje: na każde 93g oryginału otrzymamy 5g barwnika (5,38%) i 2g uniepalniacza (2,15%).

Widzimy, że ilość barwnika w odniesieniu do oryginału w stosunku do pierwotnej mieszanki jest inna, a więc dodając uniepalniacz zmieniliśmy kolor produktu. Używając metody standardowej uzyskamy mieszankę: 100g - oryginał, 5g – barwnik, 2g – uniepalniacz. Stosunki dodatków do oryginału będą zatem zachowane.

Dzięki zrozumieniu jak działają obydwie metody oraz dokładnemu poznaniu metody standardowej może uniknąć zarówno długich kalkulacji jak i problemów wynikających ze złego wybarwienia produkowanych detali przy zmianie receptur.

ferlin dozownik

Dokładność dozowania.

Wielu producentów zarówno dozowników wielokomponentowych, jak i dozowników ślimakowych chwali się bardzo dużą dokładnością dozowania. Jest tak dlatego, gdyż zazwyczaj biorą pod uwagę i podają uśrednione wartości. W tym przypadku statystyka działa na korzyść producentów urządzeń mniej dokładnych. Im więcej cykli zostanie wziętych pod uwagę tym statystycznie mniejszy błąd dozowania zostaje wyliczony. Takie są statystyki, a jednak wybarwienie nie będzie jednolite. Kolor detali będzie raz ciemniejszy raz jaśniejszy.

Po drugie, należy zrozumieć co dokładnie oznacza podawana dokładność. Załóżmy, że w dozowniku z dawką 5kg dozujemy dodatek o udziale 0,2%, czyli 10g. Jeżeli dozownik poda 20g dodatku na 5kg oryginału, to błąd dozowania dodatku wyniesie 100% - dozownik podał dwa razy więcej dodatku niż powinien. Natomiast jeżeli podamy dokładność liczoną do całej dawki, to wyniesie ona 0,2% (dziesięć gramów z 5kg). Jak widać tak policzona dokładność dozowania może nas tylko wprowadzić w błąd.

Na co więc należy zwrócić uwagę podczas wyboru dozownika?

1) Należy zapytać o dokładność dozowania pojedynczego materiału (w gramach) w pojedynczym cyklu.
2) Należy dowiedzieć się jakie czujniki tensometryczne są zastosowane w dozowniku. Im mniejszy zakres pomiaru tensometru tym większa rozdzielczość tensometru i mniejszy błąd pomiaru wagi. Im więcej tensometrów w dozowniku tym lepiej.
3) Czy dozownik jest odporny na drgania? Mieszankę o najlepszej jakości możemy podać gdy dozownik będzie umieszczony na gardzieli maszyny - nie będziemy musieli obawiać się rozwarstwienia mieszanki w zbiorniku lub podajnikach.
4) Najlepszym i najprostszym sposobem na sprawdzenie jakości i dokładności dozowników jest oczywiście przetestowanie urządzeń - w szczególności zamontowanych na maszynie - i wybór tego, który się najlepiej sprawdzi.

czujniki tensometryczne dozownika


Czytaj więcej:
Maszyny do termoformowania, Frezarki CNC
 

Maszyny do termoformowania, Frezarki CNC, Wytłaczarki 2-ślimakowe współbieżne, Peryferia: dozowniki, podajniki, termostaty, chillery, rotametry

Polska

Reportaże

Forum