Precyzyjne dozowanie grawimetryczne z dozownikami Ferlin

2. Najczęstsze błędy dozowania

Kolejność dozowania

Bardzo istotnym parametrem w dozowaniu jest kolejność dodatków, które chcemy dozować. Ogólna zasada brzmi: jako pierwszy komponent należy dozować materiał o najmniejszym udziale procentowym. Wynika to z faktu, że najtrudniej jest dokładnie dozować najmniejszą dawkę materiału, a po pierwszym ważeniu dozownik ma szansę na korektę mieszanki. Załóżmy, że błąd dozowania wynosi 1g. To znaczy, że jeżeli chcemy zadozować 5g barwnika i 100g oryginału, a do wagi wsypiemy 6g barwnika, to dozownik Ferlin zadozuje 119-121g oryginału i mikstura nadal będzie zawierać 5% barwnika. W drugą stronę to nie zadziała. Jeżeli najpierw zważymy oryginał (99g-101g), a następnie barwnik (4g-6g), to będziemy mieć dużo mniejszą dokładność dozowania - udział barwnika będzie się wtedy wahać w przedziale 4-6%.

Obok maszyny czy na maszynie?

Zawsze powstaje pytanie, czy dozownik montować bezpośrednio na maszynie, czy osobno - na ramie - a następnie podajnikiem transportować materiał do maszyny. Jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej montować dozownik bezpośrednio na maszynie, gdyż pobieranie materiału przez podajnik może spowodować rozwarstwienie materiału. Podajnik podciśnieniowy szybciej pobierze mniejsze i lżejsze granulki. Również kształt granulek ma znaczenie w szybkości ich podawania. Istnieje pogląd, że przy montażu dozownika na maszynie, drgania maszyny uniemożliwiają precyzyjne dozowanie. Wystarczy jednak używać dozowniki odporne na drgania jakimi są dozowniki Gravimix firmy Ferlin. Dozowniki Ferlin mają zaimplementowany specjalny algorytm, który eliminuje wpływ drgań na pomiar wagi dawki. W przypadku innych dozowników należy odizolować urządzenie od maszyny - np. stawiając go na rampie, co wiąże się z dodatkowym kosztem i zajmuje znacznie więcej miejsca.

dozownik na maszynie


Odwilżanie materiału – przed, czy po dozowaniu?

Zawsze należy najpierw osuszyć lub odwilżyć materiał, a następnie dozować, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mieszanka materiałów w suszarce się rozwarstwi. Jeżeli materiał jest bardzo wrażliwy na wilgoć, należy podłączyć do dozownika sprężone powietrze - powietrze rozprężając się obniża punkt rosy, a nadciśnienie nie pozwala na przedostawanie się wilgoci do wnętrza dozownika.

Elektrostatyka

Niekiedy dużym problemem przy dozowaniu materiału jest gromadzący się ładunek elektrostatyczny. Dodatek często „przykleja się” do ścianek dozownika, odwilżacza i utrudnia bądź uniemożliwia przesyp dodatku do ślimaka maszyny. Jednak w większości przypadków wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć problemów związanych z elektrostatyką. Przede wszystkim należy dobrze uziemić dozownik, zbiornik suszarki, podajniki oraz lance i rury podajników (zazwyczaj rura ma zatopioną miedzianą spiralę, którą należy uziemić w miejscu połączenia z podajnikiem i lancą). Dodatkowo należy przechowywać granulat w cieniu, w metalowym (najlepiej nierdzewnym) uziemionym zbiorniku. Przechowywanie granulatu w plastikowej torbie powoduje zbieranie się ładunku w granulacie.

Jeżeli problem mimo to wciąż występuje, firma Ferlin oferuje listwy dejonizacyjne usuwające ładunek z materiału i ostatecznie rozwiązujące ten problem.

Podajniki Venturiego

Często przy małych wydajnościach komponentów najtańszą metodą automatycznego dostarczania materiału do dozownika są podajniki Venturiego. Jest to rozwiązanie tanie, ale niestety nie nadaje się do podawania materiału do zbiorników dozownika grawimetrycznego. Podajnik ten podczas pracy wtłacza sprężone powietrze do zbiornika. Jeżeli w tym samym czasie dozownik pobiera materiał ze zbiornika, to nadciśnienie spowoduje zmianę prędkości przepływu materiału i w efekcie przedozowanie komponentu.

Czytaj więcej:
Maszyny do termoformowania, Frezarki CNC
 

Maszyny do termoformowania, Frezarki CNC, Wytłaczarki 2-ślimakowe współbieżne, Peryferia: dozowniki, podajniki, termostaty, chillery, rotametry

Polska

Reportaże

Forum