Procedury czyszczenia form wulkanizacyjnych

W przypadku bardziej rozbudowanego parku maszynowego z pewnością opłacalne będzie wykorzystanie przenośnej metody czyszczenia suchym lodem. Technika ta pozwala znacznie skrócić postój maszyny, ponieważ nie wymaga schładzania formy - w rzeczywistości ciepło formy zwiększa jej skuteczność. Granulki suchego lodu o temperaturze -78°C wyrzucane w silnym strumieniu sprężonego powietrza uderzają z dużą siłą o zabrudzoną powierzchnię formy. W zetknięciu z jej gorącą powierzchnią (o temperaturze przekraczającej 150°C) resublimują. CO2 w postaci gazu zwiększa swoją objętość 700-krotnie, a zanieczyszczenia w wyniku gwałtownego schłodzenia zamarzają, kurczą się i odrywają od powierzchni formy. Jest to skuteczna metoda czyszczenia wszystkich stali, w tym powierzchni polerowanych i teksturowanych. Jest ona także bezpieczna, ponieważ nie powstaje pył resztkowy z wydmuchiwanych mediów (jak ma to miejsce w przypadku granulatów ściernych). Wśród zalet tej metody wymienić można dostępność małych, lekkich przenośnych urządzeń, które można wykorzystać również do czyszczenia innego sprzętu produkcyjnego oraz prostotę użytkowania.

Oczywiście nie jest to technika doskonała. Nieścierny charakter suchego lodu ogranicza jego skuteczność w usuwaniu ciężkich zabrudzeń i rdzy. Formę czyści się tylko z zabrudzeń, które można dostrzec. Podczas wydmuchiwania suchego lodu poziom hałasu przekracza 100 decybeli i potrzebna jest dobra ochrona słuchu, podobnie jak w przypadku korzystania z dowolnego systemu czyszczenia sprężonym powietrzem. Oprócz ochrony słuchu wymagany jest inny sprzęt chroniący ciało - wytrzymałe rękawice, maska pełnotwarzowa, odpowiednie ubranie robocze. Granulki suchego lodu wydmuchiwane są bowiem z prędkością ok. 90 m/s.

Kiedy harmonogram zakłada przeprowadzenie pełnej konserwacji, forma zostaje zdemontowana i trafia do narzędziowni. W zależności od wielkości jest rozkładana i przenoszona na odpowiedni stół lub platformę roboczą, co umożliwia narzędziowcowi odpowiedni dostęp oraz zapewnia bezpieczną pracę. Poszczególne elementy formy zostają zidentyfikowane i oznaczone, co zapewnia właściwy przebieg procesu czyszczenia oraz ponowny montaż. W pierwszej kolejności oznacza się elementy dostęp-ne przed otwarciem i rozłożeniem formy. Następnie oznacza się elementy wewnętrzne (prowadnice, kołki, wypychacze, gniazda itp.). Stan formy, stopień jej zużycia i ewentualne uszkodzenia powinny zostać opisane. Następnie rozpoczyna się proces czyszczenia. Tutaj również można posłużyć się suchym lodem, bądź skorzystać z metody ultradźwiękowej.

formy-wulkanizacyjne-2

Metoda ultradźwiękowa polega na zanurzeniu formy w wannie wypełnionej wodą o temperaturze 75–85°C z dodatkiem detergentów (lub roztworem kwasu lub zasady – o ile łączymy metodę ultradźwiękową z chemiczną).

Generator wytwarza w kąpieli fale dźwiękowe o częstotliwości 25 lub 40 kHz. Fale te wskutek zjawiska kawitacji powodują powstanie w roztworze olbrzymiej ilości pęcherzyków pary, które usuwają zanieczyszczenia z powierzchni formy. Przed umieszczeniem w kąpieli elementy formy należy odtłuścić tradycyjną metodą. Po wyjęciu z myjki ultradźwiękowej są one suszone, smarowane i składane.

Proste
Proste

Wysłany: 2022-01-31 13:20:05

Dobry artykuł ale pomija jedno z rozwiązań. Czyszczenie laserowe może stanowić bardzo skuteczną alternatywę dla opisanych metod. Ablacja laserowa usuwa zanieczyszczenia nie naruszając powierzchni, nie generuje hałasu, ruchu powietrza, zanieczyszczeń wtórnych i nie używa chemii. Sam proces nie jest błyskawiczny ale czas przygotowania i zamknięcia stanowiska pracy jest znikomy, co daje niezłe średnie. Zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych, gumy, rdzy, smarów - z tym daje sobie radę laser. Niestety bardzo grube nawarstwienia mogą stanowić problem i wtedy dobrze stosować systemy hybrydowe oparte na kilku technologiach. Przestrzenie zamknięte jak kanały są dla tej technologii poza zasięgiem. Duże formy jak w przypadku czyszczenia suchym lodem mogą być czyszczone na maszynie bez specjalnego wychładzania.

john
john
*.159.163.137

Wysłany: 2023-11-09 13:51:23

Niestety laser narusza powierzchnie. Wystarczy że predkosc przesuwania sie zwolni i kłopot. Testowaliśmy i niestety uszkadza powierzchnie.