Drukuj

Projekt SupercleanQ SuperCleanQ project

Projekt SupercleanQ
Powstało europejskie konsorcjum, którego celem ma być zwiększenie możliwości recyklingu tworzywa PET, tak aby powstawał wartościowy surowiec nadający się do produkcji opakowań do żywności.

Wartość projektu o nazwie SupercleanQ to 12,9 mln euro. Czas trwania to trzy lata. W inicjatywie bierze udział 12 podmiotów z całej Europy. Są to zarówno jednostki badawcze (m.in. Instytut Fraunhofera z Niemiec, Uniwersytet z Exeter z Wielkiej Brytanii), jak i organizacje branżowe (Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych, Assocomaplast, Brytyjska Federacja Tworzyw) oraz firmy (S+S Separation and Sorting Technology, Smithers Rapra Technology, Dentis, Aliplast). Niestety SupercleanQ pozbawiony jest akcentów polskich.

Prowadzone badania mają na celu opracowanie nowego sposobu recyklingu barwionego i warstwowego tworzywa PET przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Tworzywa te nie mogą być przetwarzane przez obecnie działające zakłady recyklingu PET, bo nie ma wystarczająco sprawnych technologii, które by to umożliwiały.

Członkom projektu chodzi więc głównie o rozwinięcie narzędzi testowych do walidacji wyprodukowanych z recyklowanych tworzyw sztucznych materiałów mających potem kontakt z żywnością. Plan zakłada ponadto stworzenie specjalnego protokołu jakości dla zapewnienia skuteczności procesów recyklingu tworzyw sztucznych i czuwanie nad eliminacją szkodliwych substancji chemicznych. Wreszcie najważniejszą jego częścią wydaje się być doprowadzenie do tego, by 700 tys. ton barwionego i warstwowego PET, który obecnie nie trafia do recyklingu, mogło być poddane procesowi, tak by w przyszłości produkowano z takiego surowca opakowania do żywności.

Jeśli projekt skończy się powodzeniem, to zdaniem zaangażowanych podmiotów przyspieszy to rozwój nowych metod recyklingu i będzie stanowić gwarancję jakości dla przetwórców i końcowych użytkowników produktów wykonanych z tworzyw recyklowanych. Sukces rozpoczętego zadania byłby też z pewnością czynnikiem napędzającym dalszy rozwój rynku recyklingu.