Rafamet: inwestycje za 9 mln zł

Rafamet: inwestycje za 9 mln… Firma Rafamet z Kuźni Raciborskiej zajmująca się produkcją obrabiarek realizuje właśnie dwie inwestycje, których łączna wartość sięga ok. 9 mln zł.

Już wkrótce Rafamet znacząco powiększy swoje możliwości technologiczne. Na terenie fabryki realizowane są obecnie dwie duże inwestycje, które w praktyce dwukrotnie zwiększą potencjał wytwórczy firmy w zakresie obróbki frezarskiej wielkogabarytowych elementów. Obniżą także koszty produkcji, głównie ze względu na rezygnację z koniecznej do tej pory kooperacji, wspomagającej realizację zleceń dla klientów. Tym samym znacznie wzrośnie konkurencyjność spółki, w tym także na międzynarodowych rynkach.

Realizowane inwestycje to zakup, modernizacja i instalacja dwóch ciężkich frezarek bramowych produkcji Waldrich Coburg. Są to potężne urządzenia o długości ponad 20 m każde. Parametry obydwu maszyn i ich wyposażenie techniczne, umożliwią precyzyjną obróbkę skomplikowanych elementów o wadze do 150 ton. W ramach bogatego wyposażenia specjalnego tych obrabiarek jedna z nich posiada głowicę frezarską dwuskrętną, dzięki czemu jest w stanie obrabiać nawet najbardziej skomplikowane kształty. - Mimo odczuwalnego spowolnienia gospodarczego, dzięki tym inwestycjom powinniśmy pozyskać nowych klientów. Jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi – mówi Ryszard Stryjecki, wiceprezes Rafamet.

Wpisz tytuł dla obrazu

Początkowo spółka planowała zbudowanie ciężkiej frezarki bramowej z przesuwną bramą w całości samodzielnie. Pierwotnie był to jeden z jej celów emisyjnych. Jednak z uwagi na pełny portfel zamówień na 2008 r., zakład nie mógł podjąć się realizacji projektu na własne potrzeby w ubiegłym roku. - W pierwszej kolejności realizowaliśmy zawarte kontrakty, żeby zaspokoić potrzeby naszych klientów. Nieoczekiwanie pojawiła się okazja zakupienia dwóch używanych, ale w bardzo dobrym stanie frezarek bramowych. Inwestycja jest bardzo opłacalna. Dzięki niej uzyskamy dwukrotnie większy przyrost zdolności produkcyjnych w porównaniu do zamierzenia pierwotnego, przy nieznacznie zwiększonych wydatkach. Po drugie bardzo istotnie skrócił się czas realizacji tego przedsięwzięcia, a to również wiąże się z wymierną korzyścią – dodaje wiceprezes Stryjecki.

Rafamet zdecydował się na zakup używanych obrabiarek i ich kompleksową modernizację, dzięki której frezarki będą odpowiadały najnowocześniejszym standardom. Prace inwestycyjne prowadzone były (i nadal są) równolegle z realizacją zleceń dla klientów, jednak udało się tak je zorganizować, że ze sobą nie kolidowały.

Oprócz tych dwóch dużych inwestycji Rafamet realizuje szereg mniejszych, polegających na modernizacji parku maszynowego od lat pracującego na terenie zakładu. Są to takie prace jak m.in. wyposażenie tokarek w liniały pomiarowe czy też wymiana w obrabiarkach sterowania konwencjonalnego na nowoczesne sterowania numeryczne. W tym roku planowana jest także modernizacja paletowego centrum wiertarsko-frezarkiego. Wszystko to po to, by unowocześnić i usprawnić park maszynowy będący podstawą funkcjonowania fabryki.

Budowane dwie ciężkie frezarki bramowe będą oddane do użytku już za kilkanaście tygodni. Wykorzystane zostanż do prac przy obecnie realizowanych zamówieniach dla największych odbiorców, m.in. dla japońskiej firmy Kanematsu KGK Corp, z którą pod koniec 2008 r. Rafamet podpisał kolejny kontrakt na trzy ciężkie tokarki karuzelowe, o łącznej wartości sięgającej niemal połowę rocznej sprzedaży.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum