Recykling barierowego PET i zakaz dla etykiet z polistyrenu

Recykling barierowego PET i zakaz dla etykiet z polistyrenu
Petcore ogłosił pierwsze wyniki testów recyklingu dla technologii barierowego PET, a także zakazał stosowania etykiet-rękawów z orientowanego polistyrenu.

Petcore jest organizacją non-profit, której celem jest wspieranie w Europie zbiórki, odzysku i recyklingu poużytkowych opakowań PET.

Butelka w technologii Glaskin - Tetra PakPojawienie się w ciągu ostatnich lat materiałów barierowych do produkcji butelek PET przyciągnęło uwagę prasy. Napoje takie jak soki, produkty mleczne, piwo a nawet niektóre napoje gazowane wymagają zwiększonych własności barierowych. W ubiegłym roku Petcore opublikował wytyczne dla takich materiałów co dało projektantom produktów narzędzie do oceny przydatności do recyklingu poszczególnych rozwiązań.

Teraz zostały przedstawione pierwsze wyniki testów. Celująco zdały następujące materiały barierowe:
  • Glaskin – technologia Tetra Pak
  • Bestpet – technologia opracowana przy współpracy Applied Films z firmami Krones AG i Coca-Cola

Obie technologie bazują na pokrywaniu wnętrza butelki PET wyjątkowo cienką warstwą tlenku krzemu, a produkty dzięki nim uzyskiwane mogą być poddane recyklingowi przy użyciu istniejących metod.

Petcore podał także wnioski do jakich doszedł na temat obkurczanych i rozciąganych rękawów. W czasach gdy konsumenci decydują o wyborze produktu przechadzając się pomiędzy półkami supermarketów są one fantastycznym narzędziem marketingowym. Jednak używanie niewłaściwych materiałów może powodować, że butelki PET zupełnie nie będą nadawały się do recyklingu.

Materiały zostały podzielone na te nadające się do recyklingu, te które muszą być przed recyklingiem usunięte i te które szkodzą recyklingowi. Tylko dodatki i technologie barierowe które przeszkadzają w recyklingu zostaną zakazane - obecnie 25 procent butelek PET w Europie jest zbieranych, sortowanych i poddawanych recyklingowi.

W Europie do procesu recyklingu PET wykorzystuje się płukanie w wodzie rozdrobnionego materiału PET. Etykiety i folie OPS toną wraz z płatkami PET i bardzo trudne jest ich oddzielenie. Proces recyklingu w USA i Japonii różni się od stosowanego w Europie. Tam instalacje do recyklingu PET bazują na procesie rozdrabniania na sucho, co sprawia, że łatwo oddzielić folie od PET powietrzem. Doświadczenia pokazują, że w procesie wyoblania (przędzenia) lub rozdmuchu PET zawierającego OPS wydzielają się toksyczne gazy.

To wszystko spowodowało, że Petcore ogłosił, że rękawy z orientowanego polistyrenu (OPS) będą zakazane na europejskim rynku butelek PET.

Czytaj więcej: Recykling 422 Butelki 160