Recykling kartonów do płynnej żywności w firmie Mondi

W makulaturowni firmy Mondi Packaging Świecie rozpoczęto prowadzenie recyklingu kartonów do płynnej żywności. Inicjatywa ma związek z uczestnictwem firmy w Programie Rekarton. Mondi, jako producent papieru, jest strategicznym partnerem Programu.

Rekarton to dobrowolne porozumienie na rzecz rozwoju systemu zbierania i recykligu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie, z którym można się spotkać w naszym kraju i obejmie cały rynek opakowań kartonowych. Fundusze na realizację zadań, które stawia przed sobą projekt pochodzą od firm wprowadzających na rynek towary pakowane w kartony. Odbywa się to na zasadzie dobrowolnej "dopłaty recyklingowej". W tym roku jest to 5 zł za jedną tonę opakowań.

Jeśli chodzi o Mondi Packaging Świecie to firma przewiduje, że w tym roku będzie mogła poddać recyklingowi ok. 2 - 2,5 tys. ton opakowań. To dużo. Z kartonów do płynnej żywności można z łatwością odzyskać wysokiej jakości włókno makulaturowe, które jest następnie wykorzystywane do produkcji papierów, z których powstają pudełka kartonowe. Recykling kartonów przebiega dokładnie tak samo i przy użyciu jednakowych urządzeń jak ma to miejsce w przypadku makulatury. Bez stosowania jakichkolwiek środków chemicznych, a jedynie przy wykorzystaniu wody odzyskuje się celulozę.

Warto również wiedzieć, że opakowania kartonowe po mleku i sokach mogą zostać poddane recyklingowi na wiele sposobów. Najbardziej popularną i uzasadnioną ekonomicznie metodą recyklingu jest właśnie odzysk celulozy w papierni. Polega ona na tym, że po wstępnym sortowaniu opakowania kartonowe wrzucane są do specjalnego hydropulpera - tak to się odbywa m.in. w firmie Mondi - gdzie w dalszej kolejności zalewane są wodą o temperaturze otoczenia i mieszane przez ok. 20 minut w celu rozwłóknienia kartonu. Hydropulper to urządzenie, które służy do wirowego rozwłókniania masy celulozowej, makulatury w wodzie.

Patronat nad Programem Rekarton pełni Ministerstwo Środowiska. Pierwsze efekty związane z działalnością programu, funkcjonującego od lata ubiegłego roku już są. Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2007 r. recyklingowi poddano 196,25 ton odpadów po kartonach do płynnej żywności. W tym roku natomiast planowane jest przekazanie do recyklingu około 2,7 tys. ton odpadów.

Uczestnikami Programu Rekarton są tacy użytkownicy opakowań jak m.in. okręgowe spółdzielnie mleczarskie z całego kraju, a także Grupa Maspex Wadowice, Hortex Holding, Coca-Cola HBC Polska, Pepsi-Cola General Bottlers Poland, Agros Nova.

Czytaj więcej: Recykling 414 Opakowania 1097