Recykling tworzyw sztucznych

Problem stanowi również pianka polietylenowa, której wskaźnik recyklingu jest bardzo niski. Aby go rozwiązać, konieczne jest prasowanie pianki PE lub topienie jej na gorąco. Spalanie i konwencjonalne metody recyklingu zapewne nie zdadzą tu egzaminu. Z powodu dużej objętości pianki PE, jej transport i składowanie przysparza wiele trudności. Recykling można prowadzić przy pomocy specjalnych maszyn do recyklingu pianki polietylenowej. Urządzenie może ją rozdrobnić, a następnie zagęścić odpadowy EPE pod dużym ciśnieniem. Na powierzchni bloku kompresyjnego tworzy się wówczas warstwa folii topliwej, która jest wygodna w transporcie - tak sprasowany materiał EPE można wykorzystać do bezpośredniej sprzedaży lub do granulacji. Drugim sposobem jest metoda topienia pianek PE. Maszyna do topienia na gorąco może zmiażdżyć odpady na kawałki. Po procesie rozdrabniania, topienia, wytłaczania i formowania, odpad staje się zagęszczonymi wlewkami, co pomoże zaoszczędzić miejsce do przechowywania i zmniejszyć koszty transportu.

A co z szeroko wykorzystywanym polistyrenem? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że EPS nie ulega naturalnej degradacji, a jego obróbka bywa problematyczna - zwłaszcza bez właściwego umaszynowienia. Wiele firm decyduje się na wysypisko (co oznacza nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale także stratę zasobów), zapominając że pianka EPS w 100% podlega recyklingowi. Istnieją maszyny do recyklingu oparte na technologii topienia i w pełni wykorzystujące możliwość recyklingu styropianu, który można przekształcić w wartościowe bloki, gotowe do sprzedaży i ponownego zastosowania. Według raportu dotyczącego recyklingu EPS w 2019 r., w Stanach Zjednoczonych poddano recyklingowi ponad 136,8 mln basenów pianki EPS, co oznacza nie tylko ochronę środowiska, ale także oszczędność energii. Recykling odpadów styropianu pozwala zaoszczędzić aż 637 galonów oleju. Poprzez naleganie na recykling pianki EPS możemy dokonać dobrej, jakościowej zmiany w środowisku.

Narastające problemy z zagospodarowaniem coraz większej liczby odpadów i wynikające z tego zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz nowe rozwiązania legislacyjne w państwach wysoko uprzemysłowionych spowodowały wzrost zainteresowania środowisk badawczych i przemysłu wydajnymi metodami utylizacji odpadów tworzyw sztucznych. Konsumenci na całym świecie oczekują, że firmy pomogą stworzyć świat wolny od odpadów. To zaś napędza do pracy nad tym, aby recyklingować co się da. Ale nie osiągniemy tego w pojedynkę. Przemysł potrzebuje wielu rozwiązań, więc naukowcy muszą ciężko pracować nad badaniami i rozwojem różnych innowacyjnych projektów, które wspomogą budowę gospodarki o obiegu zamkniętym, a problemy z odpadami uczynią historią.

Umiejętnie prowadzony odzysk wyprodukowanego materiału nie tylko zapobiegać będzie dalszej degradacji środowiska, ale przyczyniając się do mniejszego zużycia zasobów naturalnych może wręcz doprowadzić do jej redukcji. 

Marta Lenartowicz-Klik 

Źródła 
www.recykling-karat.pl 
Recykling Godlewski. Przetwarzanie odpadów plastikowych. Produkcja płatków PET 
https://recyklinggodlewski.pl 
Przetwarzanie i recykling tworzyw sztucznych - ZEME - Dokumenty DPR 
https://www.laboratoria.xtech.pl/artykuly/recykling-materialow-poliuretanowych-37098-p/ 
www.plastech.pl 
https://www.oostdam.pl/recykling-tworzyw-sztucznych/ 
http://www.recykling-styropianu.pl/Pianka-Polietylenowa.html 
http://www.recykling-styropianu.pl/recykling-odpadow-styropianu-przy-pomocy-kompaktora-do-eps-w-polsce.html


Czytaj więcej:

Reportaże

Forum