Redukcja zużycia energii wtryskarek

Redukcja zużycia energii wtryskarek…
Niemiecka firma Oni opracowała i wprowadziła na rynek nową technologię, która pozwala na obniżenie zużycia energii we wtryskarkach.

Technologia EtaControl oparta jest na rozwijanych od ćwierćwiecza systemach optymalizacji maszyn. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy chodzi o rozwiązanie, dzięki któremu przetwórcy tworzyw sztucznych będą mogli efektywniej podchodzić do problematyki kosztów energii, tak istotnej w obecnych czasach. Wiadomo bowiem, że obecnie zużycie energii przez maszyny stanowi lwią część rachunku za prąd i istotną składową wszystkich kosztów ponoszonych przez przetwórców.

Istotą nowej technologii EtaControl jest kontrolowane zarządzanie przepływami oleju, które w pełni automatycznie dopasowuje się do zapotrzebowania na energię w czasie przebiegu cyklu dla konkretnej formy. Przedstawiciele firmy Oni zdradzają, że w gronie odbiorców tej technologii po pierwszym okresie jej użytkowania osiągnięto redukcję zużycia prądu przez wtryskarki dochodzącą nawet do 53 proc. Przeciętnie wtryskarki uzbrojone w tę technikę osiągają oszczędności na zużyciu prądu rzędu 36 proc. przy zachowanym czasie cyklu i jakości produktu. Szczególnym plusem technologii jest fakt, że w każdej chwili dostępne jest osiągnięci pełnego spektrum mocy wtryskarki.


W ocenie przedstawicieli Oni próba zmniejszania energochłonności maszyn wciąż jest realizowana z trudnością jeśli idzie o producentów wtryskarek. W podejmowanych działaniach wymagania stawiane przez użytkowników wtryskarek i polegające na chęci uzyskania taniej maszyny, kolidują z wysiłkami producentów, którzy nie są w stanie zaoferować po niższej cenie wtryskarek zoptymalizowanych pod kątem zużycia energii. Innymi słowy: jeśli maszyna tańsza, to nie energooszczędna. I odwrotnie. Nawet maszyny przetwórcze sprzed pięciu lat z powodu stawianych im wymagań co do jakości produkowanych produktów wykazują dość wysokie zużycie energii.

Czytaj więcej: Branża maszynowa 181

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 54-614 Wrocław, Sokalska 2


Reportaże

Forum

Bronio

Białe smugi blisko punktu wtrysku PA 66+30GF 2019-05-17

Uoop90

Wpływ parametrów procesu frezowania na twardość tworzyw 2019-05-08

Pawel74

Geometria ślimaka PVC , PP 2019-04-18

Iebm

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-04-15

Iebm

Zamykanie rdzeni 2019-04-15