Relacja wideo z targów Fakuma 2015

Relacja wideo z targów Fakuma 2015
Tegoroczne targi Fakuma, które odbywały się w dn. 13-17 października w miejscowości Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim, zgromadziły 1780 wystawców z 38 krajów. Wystawę zwiedziło w tym roku ponad 45 tys. gości ze 120 krajów. Całkowita powierzchnia wystawiennicza wyniosła 85 tys. m kw.

W tym roku Fakuma miała charakter bardziej międzynarodowy niż dotychczas. Jak zauważa Annemarie Lipp, menedżer projektu, choć Fakuma nastawiona na rynek europejski, to coraz bardziej widoczne jest zainteresowanie targami ze strony firm z innych kontynentów. Ożywiona wymiana handlowa z krajami pozaeuropejskimi może budzić nadzieję, że dobre nastroje branży wywołane wzrostem w 2014 i 2015 roku (w 2015 roku sprzedaż producentów niemieckich wzrosła o 4 proc.), nie ulotnią się także w przyszłym roku (przewidywany wzrost - 2 proc.). Decydujący w tym względzie jest fakt, że rynki Europy Zachodniej wykazują rozwój wyższy od spodziewanego, w szczególności w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. Wzrasta także rynek USA, podczas gdy w Ameryce Południowej i Rosji widoczne są wyraźne spadki; odszedł w przeszłość także dynamiczny rozwój Azji Południowo-Wschodniej.

Szczególnie ten ostatni aspekt sytuacji międzynarodowej spowodował, że azjatyccy producenci i dystrybutorzy skierowali się teraz na rynki międzynarodowe, co tłumaczy zwiększony udział wystawców z Azji na tegorocznej Fakumie. Znani na Starym Kontynencie producenci i dystrybutorzy musieli tym samym zmierzyć się z rosnącą konkurencją, co samo w sobie jest czynnikiem stymulującym przedsiębiorczość. Jednocześnie same targi stają się międzynarodową platformą handlową służącą zawieraniu ważnych kontraktów handlowych.

Zarówno wystawcy, jak i goście targowi chwalili sobie jakość tegorocznych rozmów handlowych. Sporą popularnością cieszyło się także Forum wystawców, w ramach którego pokazano 37 prezentacji i w którym łącznie wzięło udział 920 gości.

W przyszłym roku Fakuma ustępuje odbywającym się co trzy lata targom K, a kolejna edycja tagów zlokalizowanych w regionie na pograniczu Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu odbędzie się w dn. 17-21 października 2017 roku.