Reliance Industries daje 12 mld dolarów za LyondellBasell

Sprawa zakupu LyondellBasell przez hinduskiego giganta Reliance Industries posuwa się systematycznie do przodu. Hindusi chcą nabyć producenta poliolefin nawet za 12 mld euro. LyondellBasell może przystać na tę ofertę.

Reliance Industries złożył właśnie gotówkową ofertę zakupu LyondellBasell, czyli firmy która od dawna przeżywa poważne trudności finansowe. Petrochemiczny Reliance to największa firma w Indiach, a stojący na jej czele Mukesh Ambani jest siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie z majątkiem o wartości 19,5 mld dolarów.

Przejęcie LyondellBasell ma pozwolić Reliance Industries wejść na rynek europejski, gdyż do tej pory koncern funkcjonuje jedynie w swoim kraju. Wprawdzie rok temu planował pojawienie się w Stanach Zjednoczonych i przejęcie zlokalizowanych tam zakładów PET, ale ostatecznie z tych planów nic nie wyszło. Teraz jednak ambicje hinduskiego potentata sięgają globalnych rynków, a skorzystanie z oferty kupna LyondellBasell otworzyłoby przed azjatyckim koncernem nie tylko możliwości wejścia do absolutnej elity w branży poliolefinowej, ale też dostęp do wielkiej infrastruktury. Warto wiedzieć, że wartość zrealizowanej sprzedaży przez Reliance Industries wyniosła w ubiegłym roku 29 mld dolarów, a firma jest trzecim największym światowym producentem polipropylenu.

Czytaj więcej: Ze świata 315