Rewolucyjny wynalazek zamieniający odpady w ropę

Bełchatowska firma Technologie Ekologiczne założyła w dziewięciu polskich przedsiębiorstwach specjalne systemy przetwarzania odpadów. Dzięki temu firmy produkcyjne mogą przetworzyć swoje odpady z tworzyw sztucznych na komponent do produkcji paliw, nie niszcząc przy tym środowiska. W zgodnej opinii urządzenie zmienia technologię w dziedzinie ochrony środowiska.

Wynalazcą technologii jest inż. Zbigniew Tokarz, szef firmy Technologie Ekologiczne , absolwent Politechniki Łódzkiej, były kierownik oddziału energomaszynowego kopalni w Łęczycy oraz dawny wicestarosta powiatu bełchatowskiego.

Niezwykłość jego wynalazku polega na tym, że eliminuje ono problem recyklingu tworzyw sztucznych i rozwiązuje globalny problem zapotrzebowania na energię. Umożliwia przetworzenie tworzyw sztucznych na produkty o właściwościach zbliżonych do ropy naftowej. Ze szkodliwych dla środowiska odpadów produkuje zwyczajne paliwo.

Tym samym urządzenie stało się przełomem w produkcji energii i paliw alternatywnych oraz ekologicznej utylizacji śmieci. To pierwsza na świecie technologia, która jest w stanie przyjąć śmieci w takiej postaci, w jakiej znajdują się one na wysypisku, czyli brudne, nieposortowane, z resztkami organicznymi, a następnie przetworzyć je w komponent do produkcji paliw, czyli syntetyczną ropę naftową.

- Wszystkie tworzywa powstają z ropy naftowej. W moim urządzeniu nie zachodzi nic innego jak odwrócenie tego procesu - objaśnia Zbigniew Tokarz specyfikę funkcjonowania swojego wynalazku. - Wyjątkowość technologii polega na tym, że dzięki niej można w całkowicie ekologiczny sposób przetwarzać odpady wprost z wysypisk, zanieczyszczone, nieprzygotowane i nie poddane sortowaniu. Oznacza to, że do recyklingu nie musimy dodatkowo dopłacać.

Jak dokładnie działa i wygląda system? To szeroka na kilkanaście metrów instalacja podobna do kontenera, w którym stopniowo podnoszona jest temperatura aż do 400 st. C. Jest cicha i nie wydziela zapachów. Aby ją uruchomić potrzeba zasilania elektrycznego i 30 litrów oleju opałowego.


nowak nowak

Wysłany: 2012-04-02 01:25:29

korzystam z takiego urzadzenia i niejest to niestety takie cudowne ilosc energi potrzebnej do tego procesu jest zbyt wielka.